Trwa ładowanie...

Badanie na choroby weneryczne

Avatar placeholder
24.04.2019 08:41
Badanie na choroby weneryczne
Badanie na choroby weneryczne (123rf)

Badanie na choroby weneryczne nie jest jedno. Aby stwierdzić brak chorób przenoszonych drogą płciową, trzeba zrobić kilka badań. Będą to zwykle badania krwi na obecność określonych mikroorganizmów oraz wymazy z pochwy i badania mikroskopowe wykrywające bakterie, pasożyty, wirusy lub grzyby. Trzeba pamiętać, że choroby weneryczne, czyli choroby przenoszone drogą płciową, zakażają nie tylko podczas stosunku pochwowego, ale także analnego i oralnego.

spis treści

1. Badanie w kierunku chlamydiozy

Chlamydioza to najczęstsza choroba weneryczna. Rzadko daje ona jakiekolwiek objawy, wywołuje natomiast niebezpieczny dla płodności kobiety stan zapalny narządów rodnych. Długotrwały stan zapalny może doprowadzić nawet do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie jajowodów i macicy. Tego typu problemy zwiększają ryzyko ciąży pozamacicznej i bezpłodności.

2. Badanie w kierunku grzybicy

Drożdżyca narządów płciowych to także dość częsta choroba przenoszona drogą płciową, choć najczęściej dochodzi do zachorowania poprzez samozakażenie drożdżakami, które już są w organizmie kobiety. Kandydoza pochwy najczęściej wywołuje nieprzyjemne objawy, takie jak świąd, pieczenie i ból pochwy. Same objawy nie wystarczą do diagnozy grzybicy - trzeba wykonać posiew i hodowlę w kierunku grzybów drożdżopodobnych. Pobiera się w tym celu próbkę wydzieliny z pochwy.

3. Badanie w kierunku kiły i rzeżączki

Kiła to choroba wywołana przez krętka bladego. Można go wykryć za pomocą badania krwi w kierunku kiły. Bada się wtedy tak zwany odczyn Wassermana. Dodatni odczyn Wassermana oznacza zakażenie krętkiem bladym. Badanie to robi się na początku i końcu ciąży. Leczenie kiły nabytej z zakażenia jest możliwe i nieskomplikowane, natomiast jeśli dziecko zarazi się od matki kiłą drogą przezłożyskową, jest to wtedy choroba nieuleczalna. Do 16. tygodnia ciąży kiła nie przenosi się na dziecko.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Rzeżączka wywoływana jest przez dwoinki Neissera. Aby je wykryć, także stosuje się badanie krwi. Oprócz tego kobieta zwykle odnotowuje ropne upławy, obrzmienie pochwy i ból, które są objawem choroby. Ta choroba weneryczna, jeśli nie jest odpowiednio wcześnie leczona, prowadzi do niepłodności.

4. Badanie w kierunku rzęsistkowicy

Rzęsistkowica to pasożytnicza choroba przenoszona drogą płciową. Wywołuje ją rzęsistek pochwowy. Wykrywa się go za pomocą badań mikroskopowych wydzieliny z pochwy, wydzieliny z cewki moczowej lub osadu z moczu. Choroba nie musi dawać żadnych objawów, szczególnie u mężczyzn. U kobiet częściej przebiega z żółtawymi lub zielonkawymi upławami, świądem i pieczeniem.

5. Badanie w kierunku HIV

Bez wątpienia najgroźniejszą chorobą, jaką można się zarazić podczas stosunku płciowego, jest AIDS, przenoszone przez wirus HIV. Badanie na HIV to badanie krwi, które jest przeprowadzane w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. Jest to badanie bezpłatne i anonimowe, nie trzeba mieć na nie skierowania.

Badania na choroby weneryczne są szczególnie ważne dla kobiet planujących zajście w ciążę. Niewyleczone zakażenia tego typu mogą poważnie zagrozić dziecku. Korzystanie z prezerwatyw podczas stosunku zmniejsza ryzyko zakażenia, ale go nie eliminuje.

Następny artykuł: Badanie nasienia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze