Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

USG jajnika

Avatar placeholder
02.12.2014 06:55
USG jajnika
USG jajnika

USG jajnika to najczęściej ginekologiczne USG dopochwowe, które ma za zadanie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości dotyczących jajnika. USG przez powłoki brzuszne wykonuje się raczej u kobiet w ciąży w celu sprawdzenia stanu płodu, nie jest to najlepsze badanie jajników, ze względu na mniejszą dokładność obrazowanej struktury tego narządu. USG jajników przeprowadza się w przypadku podejrzenia cyst, torbieli lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Jest to także badanie przesiewowe, wykonywane regularnie co dwa lata u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie.

1. Jak wygląda USG jajników?

USG jajników to badanie przezpochwowe. Oznacza to, że specjalna sonda ultrasonograficzna wprowadzana jest przez pochwę w celu zbadania jajników, a także macicy, endometrium i jajowodów. Przed badaniem trzeba wypróżnić pęcherz i poinformować lekarza o dacie ostatniej miesiączki. Jeśli badanie USG było już przeprowadzane, trzeba wziąć ze sobą jego wyniki.

USG jajników nie przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Do badania pacjentka kładzie się na specjalnej kozetce, rozebrana od pasa w dół. Lekarz wprowadza do pochwy sondę ultrasonograficzną pokrytą powłoczką z lateksu i specjalnym żelem. Dzięki temu nie ma ryzyka infekcji, a wprowadzenie sondy jest bezbolesne. Niektóre kobiety jednak narzekają na pewien dyskomfort w trakcie badania, a jest on wywołany naciskiem sondy na poszczególne narządy płciowe.

2. Do czego potrzebne jest USG jajnika?

Sonda USG dopochwowa jest dużo dokładniejsza niż sonda przeznaczona do badania przez powłoki brzuszne. Wprowadza się ją przez pochwę, co dodatkowo podnosi jej dokładność. Po włożeniu sondy do pochwy, na ekranie pojawia się obraz narządów płciowych, w tym jajników. USG dopochwowe pozwala na wykrycie nawet bardzo małych zmian, dlatego należy przeprowadzać je regularnie. Nie jest to badanie przeznaczone dla kobiet przed pierwszym stosunkiem seksualnym, gdyż błona dziewicza utrudniłaby badanie. Narządy płciowe bada się wtedy za pomocą USG przez powłoki brzuszne lub doodbytniczo.

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"

USG jajników przeprowadza się, kiedy potrzebna jestdiagnostyka niepłodności kobiecej lub określenie przyczyny trudności w donoszeniu ciąży. Badanie okazuje się przydatne także w przypadku, kiedy kobieta cierpi na zaburzenia miesiączki, takie jak jej brak, plamienia międzymiesiączkowe czy silne dolegliwości bólowe w czasie menstruacji oraz niewyjaśnione bóle w podbrzuszu.

USG dopochwowe jest w stanie wykryć wiele nieprawidłowości dotyczących jajników, np.:

  • zmiany w budowie jajników;
  • wrodzone wady anatomiczne jajników;
  • zmiany w jajnikach związane z cyklem menstruacyjnym;
  • torbiele na jajniku;
  • zespół policystycznych jajników;
  • rak jajnika.

Badanie USG jest bardzo ważne nie tylko w diagnostyce chorób jajników, ale także nieprawidłowości dotyczących macicy, endometrium i jajowodów. USG domaciczne stosuje się także we wczesnej ciąży, aby stwierdzić, czy ciąża nie jest pozamaciczna oraz czy płód jest żywy i prawidłowo zbudowany. Wynik USG przedstawiany jest w formie zdjęcia i opisu.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze