In vitro – dlaczego warto spróbować?
Zapłodnienie pozaustrojowe od dawna wzbudza sporo kontrowersji, ale liczba osób, które korzystały z in vitro lub znają kogoś, kto skorzystał z tej procedury systematycznie rośnie. Mimo to nie wszystkie pary, które mają trudności z poczęciem dziecka biorą pod uwagę skorzystanie z tej popularnej i skutecznej techniki wspomaganego rozrodu. Dla części z nich przeszkodą nie do pokonania jest przekonanie, że nowe życie powinno powstać drogą naturalną. Dlaczego warto przełamać opory i spróbować zwalczyć niepłodność w specjalistycznej klinice?
1. In vitro jest skuteczne
Lekarze są zdania, że problem niepłodności może dotykać nawet 20 proc. par starających się o dziecko. U części z nich spadek płodności dotyczy tylko jednego z partnerów, u pozostałych źródła trudności z poczęciem dziecka lub utrzymaniem ciąży należy szukać zarówno u kobiety, jak i mężczyzny.
Czasem nie udaje się ustalić przyczyny niepłodności mimo przeprowadzenia szczegółowego wywiadu i serii nowoczesnych badań diagnostycznych – w takim przypadku (oraz wielu innych, takich jak niedrożne jajowody, endometrioza, niskie parametry nasienia, zaburzenia miesiączkowania) in vitro to zalecana opcja leczenia, przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność tej procedury.
Jak pokazują dane statystyczne, zapłodnienie pozaustrojowe przynosi pożądany efekt u 37,3 proc. Polek. Co warte podkreślenia, wyniki poszczególnych ośrodków leczenia niepłodności są zróżnicowane, na przykład kliniki InviMed mają wyższy wskaźnik skuteczności, mianowicie aż 43 proc. wszystkich pacjentek InviMed zachodzi w ciążę już po pierwszej próbie in vitro. Efektywność procedury in vitro rośnie, gdy pod uwagę weźmiemy także te ciąże, które powstały dzięki drugiej lub trzeciej próbie.
2. Każdy etap in vitro jest monitorowany
W procedurze zapłodnienia pozaustrojowego nie ma miejsca na przypadek, a wykonywane badania i zabiegi są w pełni bezpiecznie i spełniają najwyższe standardy medyczne. W praktyce oznacza to między innymi, że do in vitro wykorzystuje się plemniki o jak najlepszych parametrach, a do transferu wybierane są dobrze rozwijające się zarodki.
Jeżeli pacjentka lub jej partner są obciążeni genetycznie lub wiele wskazuje na to, że mogą być (np. mimo bezproblemowego zajścia w ciążę kobieta wielokrotnie poroniła), lekarze zlecają przedimplantacyjne badania genetyczne zarodków. Pozwalają one wykluczyć zaburzenia chromosomalne, będące zaczątkiem niektórych chorób genetycznych, np. zespołu Downa, zespołu Patau lub zespołu Edwardsa.
Nieprawidłowości w obrębie chromosomów często prowadzą także do poronień, dlatego lekarze zajmujący się leczeniem niepłodności traktują badania genetyczne jak ważnych sprzymierzeńców w walce o płodność.
- Zaawansowana diagnostyka preimplantacyjna w klinikach leczenia niepłodności InviMed przynosi realne korzyści dla naszych pacjentów - przyznaje dr Robert Gizler, specjalista ginekolog-położnik z klinik leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu . - Dzięki wykonywanym badaniom odsetek implantacji zarodków wzrósł o 45%, odnotowujemy aż o połowę mniej poronień, a na świat przychodzi o 10% więcej dzieci. - Trudno o lepszą rekomendację.
3. Szanse na dziecko po 40 nadal istnieją
Rezerwa jajnikowa, czyli "zapasy" pęcherzyków jajnikowych kobiety, maleje z każdym rokiem, a jakość jej jajeczek pogarsza się, dlatego po 35. roku życia następuje wyraźny, naturalny spadek płodności niezwiązany ze stanem zdrowia lub trybem życia. Po czterdziestych urodzinach prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi zaledwie około 5 proc. w ciągu jednego cyklu owulacyjnego. Dla porównania, u kobiet, które skorzystały z in vitro mając 38-40 lat, odsetek uzyskanych ciąż wynosi między 27 a 30 proc.
Żadna metoda leczenia niepłodności nie gwarantuje sukcesu, ale to właśnie in vitro przynosi najlepsze rezultaty i od lat daje nadzieję na dziecko bezdzietnym parom. Tysiące zdrowych i silnych noworodków, które zaczęły swoje życie w przysłowiowej probówce to dowód na to, że można i warto walczyć z niepłodnością, nawet gdy droga do rodzicielstwa jest bardzo wyboista.
Partnerem treści jest InviMed