Trwa ładowanie...

Chemioterapia miała sprawić, że będzie bezpłodna, jednak w wieku 26 lat została mamą po raz drugi. "To dziecko to cud"

Avatar placeholder
09.05.2022 09:26
Była przekonana, że po chemioterapii stanie się bezpłodna. Pomogła jej innowacyjna terapia. "To dziecko, to cud"
Była przekonana, że po chemioterapii stanie się bezpłodna. Pomogła jej innowacyjna terapia. "To dziecko, to cud" (Facebook )

Sammy Gray urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 22 lat. Wkrótce po tym zdiagnozowano u niej rzadką odmianę raka. Była przekonana, że po chemioterapii stanie się bezpłodna, jednak w wyniku przełomowej terapii została mamą po raz drugi. Lekarze uznali "to dziecko za cud".

spis treści

1. Zdiagnozowano u niej raka po narodzinach córeczki

Sammy Gray ma dziś 26 lat. Pierwszą córeczkę Harper urodziła, gdy miała 22 lata. Niedługo po porodzie skarżyła się na ból w klatce piersiowej i nocne poty. Postanowiła objawy skonsultować z lekarzem, który zlecił jej szereg badań. Na ich podstawie wykryto u niej rzadki nowotwór, który należy do grupy chłoniaków złośliwych. Jest to chłoniak nieziarniczy pochodzący z komórek krwi i tkanki limfatycznej.

Młoda kobieta przeszła leczenie onkologiczne za pomocą chemioterapii i radioterapii w szpitalu Christie NHS Foundation Trust w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi"

- Po chemioterapii bardzo źle się czułam, więc nie mogłam opiekować się córeczką. Mój narzeczony, Daley, musiał być tatą na pełny etat - wyznaje Sammy w rozmowie dla portalu Daily Mail.

2. Przeszła innowacyjną terapię

Lekarze postanowili poddać kobietę terapii komórkowej CAR-T. Jest to najbardziej nowoczesna technologicznie forma immunoterapii, która polega na wykorzystaniu własnych sił odpornościowych pacjenta do walki z nowotworem.

Dzięki tej metodzie udało wyleczyć się niektórych pacjentów, nawet tych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Zastosowanie innowacyjnej terapii podziałało również w przypadku Sammy. Badania kontrolne wykazały, że kobieta pokonała raka.

Ta metoda niesie za sobą ryzyko wielu działań ubocznych, m.in. może spowodować bezpłodność u kobiet. Sammy nie miała miesiączki przez rok, gdy przechodziła leczenie. Wraz z mężem chciała mieć drugie dziecko i w związku z tym wystąpiła o zgodę do brytyjskiego systemu ochrony zdrowia o zgodę na leczenie niepłodności metodą in vitro.

3. Została mamą po raz drugi. "To dziecko to cud"

Leczenie przyniosło spodziewane efekty. 23 lutego 2022 roku Sammy i jej narzeczony Daley zostali po raz drugi szczęśliwymi rodzicami. Na świat przyszedł ich syn Walter. Lekarze mówią, że "to dziecko to cud".

- To jest dla nas niezwykłe doświadczenie. Teraz jestem zdeterminowana, aby jak najlepiej wykorzystać każdą minutę z Walterem. Bezsenne noce w ogóle mi nie przeszkadzają i doceniam wszystkie drobiazgi - mówi Sammy.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze