Chłopiec podniósł piłkę i poczuł ostry ból. Jądro zniknęło z moszny
16-letni chłopiec nie przypuszczał, że gra na polu golfowym skończy się dla niego wizytą w szpitalu i poszukiwaniem jądra, które nagle zniknęło z moszny. Tę wyjątkową historię opisało jedno z amerykańskich czasopism medycznych.
1. Chłopiec zgubił jądro
Ciekawy przypadek medyczny został niedawno opisany w czasopiśmie medycznym "Urology Case Reports". Historia dotyczy nastolatka, który zaobserwował u siebie samoistną translokację jądra. Jak do tego doszło?
16-latek z amerykańskiego stanu Utah grał w golfa. Gdy schylił się, by podnieść piłeczkę, poczuł ostry ból w pachwinie. Szybko sięgnął więc dłonią do krocza i z przerażeniem zauważył, że w mosznie z lewej strony brakuje jądra. Chłopiec zgłosił się do szpitala w Salt Lake City. Utrzymywał, że odczuwa łagodne bóle brzucha oraz uporczywe nudności.
Lekarze podali nastolatkowi środki przeciwbólowe i rozpoczęli poszukiwania zaginionego jądra. Zlecili szereg badań. Dzięki tomografii komputerowej znaleźli je w brzuchu, w kanale biegnącym od jego moszny. Jądro zostało laparoskopowo opuszczone do dolnej części moszny przez wyrostek pochwowy.
Jak podaje czasopismo "Urology Case Reports", po siedmiu miesiącach od zabiegu chłopiec ma się dobrze, a jego oba jądra znajdują się na swoich miejscach.
Co ciekawe, 16-latek jako dziecko w wieku 18-miesięcy miał wykonywany zabieg związany z wnętrostwem (orchidopeksja). Jest to wada, która polega na tym, że jedno lub oba jądra nie zstępują do moszny. Stan ten może być związany z zaburzeniami hormonalnymi bądź patologiami w obrębie pachwiny. Należy go leczyć, ponieważ może zaburzać płodność i zwiększać ryzyko zmian nowotworowych.
U opisywanego na łamach czasopisma chłopca problematyczne było jedno jądro (lewe). Gdy miał 11 lat, w badaniu urologicznym potwierdzono cofające się lewe jądro.
2. Kiedy jądra powinny zstąpić do moszny?
W większości przypadków jądra u chłopców zstępują do moszny jeszcze w czasie życia płodowego. Czasem bywa, że dzieje się to dopiero po urodzeniu dziecka, zazwyczaj zanim skończy rok.
Rodzice niemowląt płci męskiej powinni sprawdzać, czy u malucha w mosznie znajdują się jądra. Jeśli ich nie ma, zalecana jest konsultacja lekarska. Eksperci radzą również udać się na kontrolę jąder malucha pomiędzy szóstym a 12. miesiącem życia.
Jeśli rodzice zauważą brak jądra lub jąder w worku mosznowym, powinni zgłosić się do pediatry. Ten z kolei może skierować dziecko do chirurga dziecięcego lub urologa dziecięcego.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl