Trwa ładowanie...

Choruje niemal co 3. dziecko i co 10. dorosły. "Nie możemy jej bagatelizować"

Avatar placeholder
06.03.2024 09:30
Choruje niemal co trzecie dziecko. Na jakie objawy rodzice powinni zwrócić uwagę?
Choruje niemal co trzecie dziecko. Na jakie objawy rodzice powinni zwrócić uwagę? (East News)

Co roku na grypę choruje nawet 10 proc. dorosłych i 30 proc. dzieci. - Pamiętajmy, że każda grypa jest ciężką infekcją. Nie możemy jej bagatelizować - ostrzegała w rozmowie z WP Parenting dr Lidia Stopyra, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych. Na jakie objawy rodzice powinni zwrócić uwagę?

spis treści

1. Choruje niemal co trzecie dziecko

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywołaną wirusem grypy. Może rozprzestrzeniać się w sposób nieprzewidywalny i obciążona jest dużym ryzykiem powikłań. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami.

Wysoka temperatura, bóle głowy i mięśni oraz suchy męczący, kaszel - to najczęstsze objawy grypy.

Zobacz film: "Pytanie mamy - Jak działa colostrum?"

Portal poznan.tvp.pl podaje, że od początku stycznia do 16 lutego sanepid odnotował w Wielkopolsce już 11 tys. zachorowań na grypę. Informuje też, że według wyliczeń z ostatnich lat w Polsce na grupę choruje co roku nawet 10 proc. dorosłych i 30 proc. dzieci.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. "Pamiętajmy, że każda grypa jest ciężką infekcją"

Lekarze przypominają, że szczepienie przeciw grypie zmniejsza ryzyko zachorowania, ale przede wszystkim chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Bezpłatne szczepienia są dostępne dla dzieci i młodzieży od szóstego miesiąca życia do 18. roku życia, a także dla osób po 65. roku życia i kobiet w ciąży.

Medycy apelują również, abyśmy zostali w domu, gdy już zachorujemy. Warto też pić więcej płynów, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga w walce z chorobą.

- Pamiętajmy, że każda grypa jest ciężką infekcją. Nie możemy jej bagatelizować. Najczęściej przebiega z wysoką gorączką, złym samopoczuciem, bólami mięśniowymi, kaszlem i objawami z górnych dróg oddechowych - bólem gardła i katarem. Mogą wystąpić również powikłania, które często wymagają hospitalizacji. Bywa, że stanowią nawet zagrożenie dla życia - mówiła w rozmowie z WP Parenting dr Lidia Stopyra, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze