Grypa u niemowlaka
Grypa to choroba wirusowa, która objawia się nagłą gorączką (co najmniej 38,3°C), zmęczeniem, dreszczami, katarem i suchym kaszlem. U niemowlęcia może pojawić się również drażliwość, spadek apetytu, ból gardła i obrzęk gruczołów. Niekiedy dziecko doświadcza także bólu brzucha, biegunki oraz wymiotów. Dzieci poniżej drugiego roku życia częściej niż starsze dzieci wymagają hospitalizacji w związku z grypą. Choroba ta może być szczególnie groźna dla niemowląt.
1. Jak niemowlę zaraża się grypą?
Do zarażenia grypą dochodzi zwykle drogą kropelkową. Jeśli niemowlę znajduje się w pobliżu zainfekowanej osoby, która kicha lub kaszle, może wdychać kropelki niosące wirusy. Warto pamiętać, że osoba chora na grypę zaraża nią około dzień przed pojawieniem się symptomów choroby i pięć dni później.
Grypa szerzy się, gdy ludzie są w bliskim kontakcie. Oznacza to, że ryzyko zarażenia się infekcją jest większe w dużych skupiskach ludzkich: żłobkach, przedszkolach, szkołach i w rodzinie. Po złapaniu infekcji choroba rozwija się w ciągu 1-4 dni. Grypa może mieć różne stopnie zaawansowania u poszczególnych osób, dlatego wielu chorych nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, iż choruje. W przypadku łagodnej postaci grypy dość częste jest mylne rozpoznanie jej jako przeziębienia.
2. Leczenie grypy u niemowląt
Najlepszą metodą leczenia grypy u niemowląt jest zapewnienie im maksimum odpoczynku i podawanie dużej ilości płynów. Dziecko powinno być karmione z dużą częstotliwością. Jeśli niemowlak odczuwa wyraźny dyskomfort, po konsultacji z lekarzem można podać mu łagodny lek przeciwbólowy przeznaczony dla małych dzieci. W żadnym wypadku nie należy jednak podawać niemowlętom kwasu acetylosalicylowego, który może wywołać zespół Reye'a, rzadką i zagrażającą życiu dziecka chorobę.
Rodzice niemowląt chorych na grypę często naciskają na lekarza, by ten przepisał dziecku antybiotyk. Środki tego typu zabijają jednak jedynie bakterie, podczas gdy grypa jest spowodowana działaniem wirusów. Skuteczność antybiotyków w przypadku grypy jest więc nikła. Antybiotyki przepisuje się tylko wtedy, gdy oprócz grypy dziecko ma wtórną infekcję bakteryjną, na przykład zapalenie płuc, infekcję ucha lub zapalenie oskrzeli.
Po 3-5 dniach leczenia grypy niemowlę powinno zacząć czuć się lepiej. Gorączka powinna spaść i można spodziewać się powrotu apetytu. Czasami jednak poprawa nie następuje i konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli masz małe dziecko, koniecznie skontaktuj się z pediatrą, gdy:
- niemowlę ma mniej niż trzy miesiące i dokucza mu gorączka (co najmniej 38°C),
- dziecko ma 3-6 miesięcy i gorączkę wynoszącą co najmniej 38,3°C,
- niemowlę ma co najmniej pół roku i gorączkę powyżej 39,4°C,
- dziecko ma gorączkę od przynajmniej trzech dni,
- pojawił się kaszel, który nie ustępuje nawet po upływie tygodnia,
- dziecko ma objawy grypy i choruje przewlekle (np. na cukrzycę, anemię sierpowatą, chorobę nerek),
- niemowlę ma symptomy grypy i reumatoidalne zapalenie stawów lub chorobę Kawasaki,
- dziecko wydaje się odczuwać ból ucha (niemowlę może grymasić i ciągnąć się za ucho),
- niemowlę ma świszczący oddech, a oddychanie sprawia mu trudność,
- dziecko choruje wkrótce po wyleczeniu grypy,
- niemowlę ma objawy odwodnienia.
3. Profilaktyka grypy u niemowląt
W zapobieganiu grypie u niemowląt wykorzystuje się coroczne szczepienia. Zastrzyki ze szczepionką można podawać dzieciom powyżej szóstego miesiąca życia. Specjaliści zalecają stosowanie szczepień w przypadku dzieci z grupy wysokiego ryzyka grypy – niemowląt dotkniętych cukrzycą, ciężką postacią anemii, chorobami przewlekłymi lub z obniżoną odpornością. Warto jednak pamiętać, że skuteczność szczepień nie jest taka sama dla wszystkich dzieci. Niektóre niemowlęta lepiej reagują na szczepionkę, jej efektywność jest większa u zdrowych dzieci. Wiele zależy również od odpowiedniego dobrania szczepionki do panującego w danym momencie wirusa. Nawet jeśli dziecko zachoruje na grypę mimo zastosowania szczepionki, istnieje duża szansa na to, że postać choroby będzie łagodniejsza.
W profilaktyce grypy warto wykorzystać również zasady higieny osobistej. Wskazane jest częste mycie rąk dziecka mydłem i ciepłą wodą. Pozostali członkowie rodziny również powinni myć dłonie, by nie doszło do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. W miarę możliwości należy odseparować dziecko od osób chorych.