Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Grypa u niemowlaka

Avatar placeholder
21.06.2019 12:07
Grypa u niemowlaka
Grypa u niemowlaka (123rf)

Grypa to choroba wirusowa, która objawia się nagłą gorączką (co najmniej 38,3°C), zmęczeniem, dreszczami, katarem i suchym kaszlem. U niemowlęcia może pojawić się również drażliwość, spadek apetytu, ból gardła i obrzęk gruczołów. Niekiedy dziecko doświadcza także bólu brzucha, biegunki oraz wymiotów. Dzieci poniżej drugiego roku życia częściej niż starsze dzieci wymagają hospitalizacji w związku z grypą. Choroba ta może być szczególnie groźna dla niemowląt.

1. Jak niemowlę zaraża się grypą?

Do zarażenia grypą dochodzi zwykle drogą kropelkową. Jeśli niemowlę znajduje się w pobliżu zainfekowanej osoby, która kicha lub kaszle, może wdychać kropelki niosące wirusy. Warto pamiętać, że osoba chora na grypę zaraża nią około dzień przed pojawieniem się symptomów choroby i pięć dni później.

Grypa szerzy się, gdy ludzie są w bliskim kontakcie. Oznacza to, że ryzyko zarażenia się infekcją jest większe w dużych skupiskach ludzkich: żłobkach, przedszkolach, szkołach i w rodzinie. Po złapaniu infekcji choroba rozwija się w ciągu 1-4 dni. Grypa może mieć różne stopnie zaawansowania u poszczególnych osób, dlatego wielu chorych nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, iż choruje. W przypadku łagodnej postaci grypy dość częste jest mylne rozpoznanie jej jako przeziębienia.

2. Leczenie grypy u niemowląt

Najlepszą metodą leczenia grypy u niemowląt jest zapewnienie im maksimum odpoczynku i podawanie dużej ilości płynów. Dziecko powinno być karmione z dużą częstotliwością. Jeśli niemowlak odczuwa wyraźny dyskomfort, po konsultacji z lekarzem można podać mu łagodny lek przeciwbólowy przeznaczony dla małych dzieci. W żadnym wypadku nie należy jednak podawać niemowlętom kwasu acetylosalicylowego, który może wywołać zespół Reye'a, rzadką i zagrażającą życiu dziecka chorobę.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Rodzice niemowląt chorych na grypę często naciskają na lekarza, by ten przepisał dziecku antybiotyk. Środki tego typu zabijają jednak jedynie bakterie, podczas gdy grypa jest spowodowana działaniem wirusów. Skuteczność antybiotyków w przypadku grypy jest więc nikła. Antybiotyki przepisuje się tylko wtedy, gdy oprócz grypy dziecko ma wtórną infekcję bakteryjną, na przykład zapalenie płuc, infekcję ucha lub zapalenie oskrzeli.

Po 3-5 dniach leczenia grypy niemowlę powinno zacząć czuć się lepiej. Gorączka powinna spaść i można spodziewać się powrotu apetytu. Czasami jednak poprawa nie następuje i konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli masz małe dziecko, koniecznie skontaktuj się z pediatrą, gdy:

 • niemowlę ma mniej niż trzy miesiące i dokucza mu gorączka (co najmniej 38°C),
 • dziecko ma 3-6 miesięcy i gorączkę wynoszącą co najmniej 38,3°C,
 • niemowlę ma co najmniej pół roku i gorączkę powyżej 39,4°C,
 • dziecko ma gorączkę od przynajmniej trzech dni,
 • pojawił się kaszel, który nie ustępuje nawet po upływie tygodnia,
 • dziecko ma objawy grypy i choruje przewlekle (np. na cukrzycę, anemię sierpowatą, chorobę nerek),
 • niemowlę ma symptomy grypy i reumatoidalne zapalenie stawów lub chorobę Kawasaki,
 • dziecko wydaje się odczuwać ból ucha (niemowlę może grymasić i ciągnąć się za ucho),
 • niemowlę ma świszczący oddech, a oddychanie sprawia mu trudność,
 • dziecko choruje wkrótce po wyleczeniu grypy,
 • niemowlę ma objawy odwodnienia.

  3. Profilaktyka grypy u niemowląt

W zapobieganiu grypie u niemowląt wykorzystuje się coroczne szczepienia. Zastrzyki ze szczepionką można podawać dzieciom powyżej szóstego miesiąca życia. Specjaliści zalecają stosowanie szczepień w przypadku dzieci z grupy wysokiego ryzyka grypy – niemowląt dotkniętych cukrzycą, ciężką postacią anemii, chorobami przewlekłymi lub z obniżoną odpornością. Warto jednak pamiętać, że skuteczność szczepień nie jest taka sama dla wszystkich dzieci. Niektóre niemowlęta lepiej reagują na szczepionkę, jej efektywność jest większa u zdrowych dzieci. Wiele zależy również od odpowiedniego dobrania szczepionki do panującego w danym momencie wirusa. Nawet jeśli dziecko zachoruje na grypę mimo zastosowania szczepionki, istnieje duża szansa na to, że postać choroby będzie łagodniejsza.

W profilaktyce grypy warto wykorzystać również zasady higieny osobistej. Wskazane jest częste mycie rąk dziecka mydłem i ciepłą wodą. Pozostali członkowie rodziny również powinni myć dłonie, by nie doszło do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych. W miarę możliwości należy odseparować dziecko od osób chorych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze