Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Przepuklina u dzieci

Avatar placeholder
19.12.2013 14:16
Przepuklina u dzieci
Przepuklina u dzieci

Przepuklina jest, wbrew pozorom, stosunkowo częstym zjawiskiem u dzieci. Niektóre noworodki mają przepuklinę już w momencie narodzin. Na szczęście istnieją opcje leczenia tej dolegliwości u dzieci – operacja przepukliny jest jedną z najczęściej przeprowadzanych procedur u małych pacjentów. W procesie leczenia dużą rolę odgrywają rodzice, którzy dzięki świadomości objawów przepukliny są w stanie odpowiednio wcześnie zauważyć nieprawidłowości u dzieckai po konsultacji z lekarzem wdrożyć leczenie.

1. Rodzaje przepukliny

Kiedy część narządu lub tkanki w ciele człowieka przeciska się przez słaby punkt w ścianie mięśnia, może się wybrzuszać w niewłaściwym miejscu. Takie wybrzuszenie to właśnie przepuklina, która z wyglądu przypomina wypukłość lub guzek. Niektóre dzieci rodzą się z wieloma małymi otwarciami wewnątrz ciała, które w pewnym momencie się zamykają. Znajdujące się w pobliżu tkanki mogą wciskać się w te otwarcia i stawać się przepuklinami. W przeciwieństwie do przepuklin u osób dorosłych, te otwory nie są uznawane za osłabienie ściany mięśnia. Czasami tkanki przeciskają się przez otwory w ścianie mięśnia, które są przewidziane wyłącznie dla tętnic lub innych tkanek. W innych przypadkach wysiłek lub uraz może spowodować osłabienie ściany mięśnia – wówczas część pobliskiego narządu może przecisnąć się przez słaby punkt i wybrzuszyć się.

Wyróżnia się kilka typów przepukliny. U wielu niemowląt i starszych dzieci objawy przepukliny pojawiają się tylko w czasie wysiłku. Czasami jednak tkanka nie cofa się - wówczas konieczna jest interwencja lekarska. Najgroźniejsza jest jednak sytuacja odcięcia dopływu krwi do wybrzuszonej tkanki. Bez dopływu świeżej krwi tkanka nie otrzymuje tlenu i obumiera. Dwa najczęściej diagnozowane rodzaje przepukliny to: przepuklina pachwinowa oraz przepuklina pępkowa.

1.1. Przepuklina pachwinowa

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Objawem przepukliny pachwinowej jest wybrzuszenie w pachwinie, które jest widoczne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko płacze, kaszle lub stoi. Czasami u chłopców przepuklina wychodzi poza pachwinę do moszny. U dziewczynek wybrzuszenie może sięgać aż do zewnętrznych warg sromowych. Przepuklina pojawia się zwykle po prawej stronie, przy czym jest częstsza u chłopców. Najwięcej przypadków tej dolegliwości ma miejsce wśród wcześniaków, chłopców z niezstąpionymi jądrami oraz dzieci z mukowiscydozą. Większe ryzyko przepukliny występuje u dzieci, które mają w rodzinie przypadki tej dolegliwości.

1.2. Przepuklina pępkowa

Niektóre dzieci rodzą się z osłabieniem lub otworem w mięśniach brzucha wokół pępka, przez który przebija się tkanka brzuszna lub jelito cienkie. Miękkie wybrzuszenie powstałe w ten sposób to przepuklina pępkowa. Widać ją bardzo dobrze, gdy dziecko płacze, kaszle lub wysila się. Przepuklina pępkowa jest częściej diagnozowana u dziewczynek oraz niemowląt o niskiej wadze urodzeniowej. Przepuklina może mieć 2-6 cm. W większości przypadków dolegliwość ta nie powoduje dyskomfortu u dziecka, a lekarz może z łatwością wcisnąć z powrotem wybrzuszenie. U wielu dzieci przepuklina ustępuje samoistnie jeszcze przed drugimi urodzinami, dlatego lekarze zwykle doradzają wstrzymanie się z operacją przepukliny u niemowląt. Zabieg jest konieczny tylko wtedy, gdy przepuklina zwiększa swój rozmiar, nie goi się do 4-5 roku życia, a także gdy u dziecka pojawiają się objawy niedrożności: obrzęk, wybrzuszenie, wymioty, gorączka oraz ból.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze