Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Operacja przepukliny pępkowej

Avatar placeholder
07.10.2020 15:47
Operacja przepukliny pępkowej
Operacja przepukliny pępkowej

Operacja przepukliny pępkowej jest operacją konieczną w przypadku osób dorosłych. W przypadku dzieci, sytuację ocenia lekarz. Zwykle mała, wrodzona przepuklina pępkowa nie wymaga interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak sama się nie cofnie do 4-5 roku życia, konieczna będzie operacja.

spis treści

1. Kiedy operacja przepukliny pępkowej jest konieczna?

Przepuklina pępkowa od razu po urodzeniu i o niewielkim rozmiarze, a także możliwa do delikatnego wciśnięcia do jamy brzusznej, sama się „wyleczy”. Nie wymaga żadnych dodatkowych metod leczniczych. Operacja przepukliny pępkowejmusi zostać przeprowadzona w kilku innych przypadkach, to znaczy:

  • kiedy przepuklina pępkowa wystąpi u dorosłego,
  • kiedy nie ustępuje u dziecka, które skończyło 4-5 lat,
  • kiedy ma duży rozmiar, który sugeruje, że nie zrośnie się sama,
  • kiedy pojawi się przepuklina nieodprowadzalna, której nie da się wprowadzić delikatnie z powrotem do jamy brzusznej,
  • kiedy pojawi się przepuklina uwięźnięta, w przypadku której jelito cienkie ulega zakleszczeniu, co wywołuje zaburzenia ukrwienia i zatrzymanie pasażu jelitowego, czyli niedrożność jelita.

2. Jakie objawy oznaczają, że przepuklina wymaga szybkiej interwencji lekarskiej?

Jeśli u dziecka pojawi się objaw przepukliny pępkowej, czyli wypukłość na brzuchu w okolicach pępka, nie jest to jeszcze powód do dużego niepokoju. Wrodzona przepuklina nie jest rzadka wśród noworodków, szczególnie wcześniaków. Jeśli wypukłość da się z powrotem wprowadzić delikatnie palcem do jamy brzusznej, jest to przepuklina odprowadzalna. Dobrze jest pójść w takim przypadku do lekarza, który stwierdzi, czy jest to na pewno przepuklina (podobnie objawiają się inne zaburzenia). Przepuklina nieodprowadzalna nie pozwala na cofnięcie się zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej. W przypadku przepukliny uwięźniętej pojawiają się ostre objawy, takie jak:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"
  • bardzo silny ból brzucha,
  • tachykardia,
  • wzdęcie,
  • całkowite zatrzymanie stolca,
  • całkowite zatrzymanie gazów,
  • leukocytoza.

W efekcie może dojść do martwicy uwięźniętej tkanki. Martwica jelita z kolei może przyczynić się do pojawienia się zapalenia otrzewnej, wstrząsu septycznego, a nawet śmierci.

W przypadku osoby dorosłej każde podejrzenie przepukliny wymaga leczenia operacyjnego, i to jak najszybszego. Obecnie stosowane jest leczenie laparoskopowe oraz klasyczne.

3. Jak wygląda operacja przepukliny?

Operacja przepukliny polega przede wszystkim na wprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej. Zawartość jest w środku układana, a na wrota przepukliny, czyli miejsce „wypadnięcia” zawartości jamy brzusznej, nakłada się specjalną siatkę utrzymującą jelita na swoim miejscu. Operację wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, choć możliwy jest także zabieg w znieczuleniu miejscowym.

Operacja leczenia przepukliny pępkowej, jak każda poważna operacja wewnątrz jamy brzusznej, niesie ze sobą pewne ryzyko. Może dojść do rozejścia się rany pooperacyjnej lub jej zakażenia. W miejscu szycia może pojawić się krwiak. W wyniku operacji może rozwinąć się także zakrzepica żył kończyn dolnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze