Przepuklina pachwinowa
Przepuklina pachwinowa jest wśród niemowląt i dzieci bardzo częstym stanem wymagającym interwencji chirurgicznej. Jest to dolegliwość bardziej powszechna u chłopców niż u dziewczynek. Statystycznie częściej umiejscawia się po prawej stronie (60 proc. przypadków), choć zdarza się, że jest obustronna (ok. 10 proc. przypadków). Przepuklina pachwinowa nie leczy się samoistnie i w każdym przypadku wymaga zabiegu operacyjnego. Najcięższym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest jej uwięźnięcie.
1. Co to jest przepuklina pachwinowa, jakie są objawy i powikłania przepukliny pachwinowej?
Przepuklina pachwinowa to przemieszczenie się narządów jamy brzusznej, najczęściej jelit, poza jej obręb. Strukturą anatomiczną, przez którą „przeciskają” się narządy jest, tzw. kanał pachwinowy.
Wyróżnia się dwa rodzaje przepuklin pachwinowych:
- przepuklina pachwinowa skośna, która może być wrodzona lub nabyta;
- przepuklina pachwinowa prosta, która zawsze jest nabyta.
U dzieci najczęściej występuje pachwinowa przepuklina skośna wrodzona. Może ona występować w różnych stopniach zaawansowania, od początkowej, nie dającej żadnych objawów, po bardzo zaawansowaną, mogącą sięgać do moszny czy warg sromowych dziecka. Objawy przepukliny pachwinowej, z punktu widzenia rodziców, to zgrubienie, guzek lub wałek pojawiający się w obrębie pachwiny dziecka. Zmiana ta powiększa się w czasie płaczu lub kaszlu malucha, pod wpływem delikatnego masażu daje się odprowadzić albo sama zanika, by za jakiś czas znów się pojawić. Ponadto przy ucisku wydaje charakterystyczne dźwięki w postaci trzeszczenia. Spowodowane jest to uciskiem gazu wypełniającego jelita, znajdujące się w obrębie przepukliny. Najpoważniejszym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest uwięźnięcie przepukliny. Polega to na tym, że jelita znajdujące się w worku przepuklinowym ulegają obrzękowi i nie dają się odprowadzić do wnętrza jamy brzusznej. Stan ten grozi niedokrwieniem i martwicą znajdującego się w obrębie przepukliny fragmentu jelita.
2. Leczenie przepukliny pachwinowej
Przepuklina pachwinowa niestety zawsze wymaga leczenia operacyjnego. Jeżeli przepuklina daje się odprowadzić, operacja zostanie przeprowadzona w trybie planowym. W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej jest poczekać z operacją do ukończenia przez nie 3 miesiąca życia. W razie uwięźnięcia przepukliny, z racji możliwego niedokrwienia, martwicy jelita i dalszych konsekwencji, operacja musi być przeprowadzana jak najszybciej, czyli w trybie pilnym. Operacja przepukliny polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, odprowadzeniu przepukliny i zabezpieczeniu jej miejsca tak, by już nie powróciła. Zabieg trwa około 20-30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Wybudzanie dziecka z narkozy może potrwać około godziny. Po zabiegu dziecko powinno być w miarę możliwości unieruchomione, czyli przebywać w łóżeczku, przez około 3 dni. Po 5 dniach zdejmuje się opatrunki. Jeżeli wszystko jest w porządku, do kontroli należy zgłosić się z dzieckiem po upływie około 6 tygodni.
Przepuklina pachwinowa jest częstą chorobą chirurgiczną wieku niemowlęcego. Częściej dotyczy chłopców, umiejscawiając się w większej liczbie przypadków po prawej stronie, choć może być też obustronna. Zawsze wymaga leczenia operacyjnego.