Trwa ładowanie...

Przeziębienie

Przeziębienie u niemowlaka to częste zjawisko ze względu na nierozwinięty w pełni system immunologiczny. Mimo iż nie da się zapobiec przeziębieniu u niemowląt, można zmniejszyć ryzyko choroby poprzez ograniczenie kontaktu dziecka z przeziębionymi ludźmi.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Wczesna diagnoza i leczenie to najlepszy sposób na zwalczenie przeziębienia u niemowlaka i zapobieganie poważnym infekcjom takim jak infekcja ucha czy zapalenie zatok przynosowych.

1. Grypa a przeziębienie u niemowląt

Symptomy przeziębienia u niemowląt zaczynają się od kataru. Katar u niemowlaka z początku jest przejrzysty, ale w ciągu tygodnia zmienia zabarwienie na żółte, szare lub zielone. W tym czasie może się pojawić kaszel i stan podgorączkowy.

Przeziębione dzieci zwykle jedzą i bawią się normalnie, kiedy nastąpi spadek temperatury. Z kolei grypa ma ostrzejszy przebieg i zwykle towarzyszą jej biegunka i wymioty.

Przeziębienie u dziecka to częstszy problem w trakcie jesieni i zimy, ponieważ jest to czas wzmożonych zachorowań wśród dorosłych, a także dlatego, że zarówno ogrzewanie, jak i zimno na dworze wysuszają wnętrze nosa, co ułatwia przedostanie się do organizmu wirusów powodujących przeziębienie.

Aby uniknąć przeziębienia w rodzinie, myj często ręce. Zawsze myj je przed dotknięciem niemowlaka. Ponadto wskazane jest smarowanie nosa dziecka małą ilością wazeliny, aby zapobiec złuszczaniu się wrażliwej skóry dziecka.

2. Leczenie przeziębienia u niemowlaka

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka przeziębienie, skonsultuj się z lekarzem. Najprawdopodobniej zaleci ci niektóre lub nawet wszystkie z poniższych wskazówek.

  • Co kilka godzin mierz temperaturę dziecka w odbycie. Jeśli niemowlak ma temperaturę wyższą niż 38 stopni Celsjusza, pójdź z nim do lekarza.
  • W przypadku kataru u niemowlaka, użyj gumowej gruszki aby delikatnie usunąć z nosa wydzielinę.
  • Użyj nawilżacza powietrza aby ułatwić dziecku oddychanie.
  • Krople solankowe do nosa są polecane przez pediatrów, ale przed użyciem poradź się lekarza.
  • Podczas drzemki i w czasie snu połóż główkę dziecka wyżej, aby ułatwić mu oddychanie.
  • Pediatrzy zalecają, aby przeziębione niemowlęta przyjmowały dużo płynów. W ten sposób uzupełniają niedobory wody w organizmie spowodowane katarem.

Katar i kaszel u niemowlaka to zawsze powód do zmartwień rodziców. Gorączka u niemowlaka jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka i w jej przypadku rodzice zawsze powinni zabrać dziecko do lekarza. Kaszel u niemowlaka to kolejny symptom przeziębienia, którego nie wolno zlekceważyć.

Jeśli stan dziecka nie poprawi się w ciągu 5-7 dni lub jeśli niemowlę zaczyna płakać w trakcie karmienia i ciągnąć się za uszy, może to być oznaką infekcji ucha. W tym przypadku nie zwlekaj z wezwaniem lekarza, od twojej szybkiej reakcji zależy zdrowie twojego dziecka.

Lek. Małgorzata Horbaczewska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.