Trwa ładowanie...

Ciało wysyła znaki na miesiąc przed atakiem serca. Naucz się je czytać

Dorota Mielcarek
05.02.2021 20:13
Nudności, bóle w klatce piersiowej, duszności - objawy ataku serca
Nudności, bóle w klatce piersiowej, duszności - objawy ataku serca (123rf)

Badania pokazują, że w Polsce rocznie notowanych jest aż 90 tys. zawałów serca. Na miesiąc przed wystąpieniem ataku, organizm wysyła ważne sygnały, których nie wolno lekceważyć.

spis treści

1. Bóle brzucha

Poranne nudności lub takie, które pojawiają się zaraz po zjedzeniu posiłku to niepokojący objaw. Ciągłe wzdęcia i rozstrój żołądka mają charakter epizodyczny – ustępują, a następnie wracają na krótki czas. Należy je ciągle monitorować. Jest to najczęściej bagatelizowany objaw nadchodzącego zawału.

2. Zmęczenie

Ciągłe zmęczenie jest jednym z głównych objawów przeciążenia organizmu. Zmęczenie pod koniec dnia spowodowane aktywnością fizyczną i umysłową jest normalne, jednak trzeba obserwować, czy nie występuje podczas prostych zadań, np. gdy ścielisz łózko lub bierzesz prysznic. To jasny sygnał, że serce przestaje pracować jak powinno.

3. Bezsenność

Zobacz film: "Aspiryna nie pomoże na zawał. Lekarze odradzają"

Najczęściej występuje wśród kobiet. Na jakość snu wpływa stres, lęk i przepracowanie. Wieczorna kawa także ma wpływ na trudności z zasypianiem. Serce musi odpoczywać.

4. Płytki oddech

Duszności to uczucie trudnego oddychania. Złudzenie, że brakuje powietrza. Często pojawiają się jako odpowiedź na silny stres lub natłok emocji. Dusznościom mogą towarzyszyć zawroty głowy. Nie bagatelizuj tego objawu - to znak, że serce jest przeciążone.

5. Wypadanie włosów

Choroby serca często objawiają się wypadaniem włosów. Jest to symptom, który najczęściej dotyka mężczyzn powyżej 50. r.ż. Należy zwrócić szczególną uwagę na łysienie na czubku głowy. Może to być objawem zbliżającego się zawału.

6. Nieregularne bicie serca

Arytmii często towarzyszy uczucie paniki i lęku. Spotyka to najczęściej kobiety. Ważne jest, aby jak najszybciej usiąść i spróbować się uspokoić. Nieregularne bicie serca objawia się dwojako: tachykardią (przyspieszone bicie) lub arytmią. Jeśli serce nie zacznie bić równo po 2 minutach, wezwij pomoc.

7. Nadmierne pocenie się

Nietypowe lub nadmierne pocenie się jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym. Może się zdarzyć o każdej porze dnia i nocy. Najczęściej dotyka kobiety i mylone jest z uderzeniami gorąca, które sa typowe w okresie menopauzy.

8. Ból w klatce piersiowej

Intensywność bólu może być różna i przybierać kilka form. Nieprzyjemne uczucie może promieniować od serca aż do ramion. Okolice żuchwy i szyi także mogą boleć. Ból nie musi być stały. Może przypominać skurcze.

Nie należy ignorować żadnego z objawów. W przypadku zawału serca bardzo ważna jest szybka reakcja. Osoba z zawałem powinna usiąść lub się położyć tak, aby jak najmniej się ruszać. Należy usunąć części garderoby, które utrudniają oddychanie, np. krawat lub szal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.