Trwa ładowanie...

Ciąża przed czterdziestką dobrze wpływa na pamięć kobiety

 Ewa Rycerz
02.11.2017 19:33
Ciąża po 35. roku życia? Naukowcy znajdują coraz więcej plusów takiej decyzji.
Ciąża po 35. roku życia? Naukowcy znajdują coraz więcej plusów takiej decyzji. (123RF)

Naukowcy odkryli kolejny powód, dla którego warto rodzić po 35. roku życia. Według nich późna ciąża może zwiększać potencjał umysłowy dziecka. Wpływa też pozytywnie na pamięć kobiety.

Choć przed ciążą po 35. roku życia przestrzegają lekarze, twierdząc, że rośnie wtedy ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi chorobami genetycznymi, jest też wiele plusów takiej decyzji. Warto wspomnieć o spełnieniu zawodowym, większej swobodzie w pracy, stabilności życiowej i emocjonalnej. Teraz naukowcy z University of Southern California do tych plusów dorzucili jeszcze kilka.

1. Same plusy

Naukowcy z Kalifornii wyniki swoich badań opublikowali w "Journal of the American Geriatrics Society". Z analiz wynika, że kobiety, które urodziły dziecko późno (po 35. roku życia), mają lepszą pamięć. W porównaniu do innych matek, dłużej cieszą się dobrą sprawnością intelektualną, zwłaszcza jeśli chodzi o zapamiętywanie różnych szczegółów.

Naukowcy pod lupę wzięli 830 kobiet w średnim wieku. Chcieli poznać powiązania pomiędzy późniejszym macierzyństwem a potencjałem umysłowym matki i dziecka. Założyli, że za zmiany zachodzące w mózgu kobiety odpowiedzialny jest "zastrzyk hormonów", jaki otrzymuje kobieta w ciąży. Są one bowiem na tyle silne, że utrzymują się w organizmie przez całe życie.

2. Późna ciąża - lepsza pamięć?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Pierwsze badanie miało za zadanie sprawdzić, jak ciąża wpływa na pamięć. Poproszono więc kobiety w okresie menopauzalnym o rozwiązanie serii testów. Miały zapamiętać listę słów, przeczytać kilka tekstów, a na koniec opowiedzieć historię, którą usłyszały wcześniej. Co się okazało?

Kobiety, które urodziły dzieci po 24. roku życia lepiej poradziły sobie w rozwiązywaniu problemów od tych, które urodziły wcześniej. Natomiast uczestniczki, których ostatnie dziecko przyszło na świat w momencie, gdy one skończyły już 35 lat, miały lepszą pamięć werbalną (zapamiętywanie słów).

-Z badania wynika, że funkcjonalne zmiany w mózgu zachodzące pod koniec ciąży mogą stanowić ochronę przed spadkiem funkcji poznawczych – twierdzi Roksana Karim, kierownik zespołu badawczego.

Naukowcy z Kalifornii doszli także do wniosku, że dobry wpływ na pamięć i zdolność rozwiązywania problemów może mieć także długotrwałe (ponad 10 lat) przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jest to związane z hormonami obecnymi w takich pigułkach. Jak pokazują badania, estrogen i progesteron mogą mieć długoterminowy wpływ na poprawę pamięci i funkcji poznawczych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze