Co robić, gdy dziecko płacze?
Płacz dla dziecka jest sposobem komunikowania się ze światem. Noworodek w żaden inny sposób nie jest w stanie powiedzieć dorosłym, że np. coś go boli lub jest mu za ciepło. Rodzice czasem na płacz dziecka reagują nerwowo, bo nie są w stanie odpowiednio go zinterpretować.
1. Jakie są najczęstsze powody płaczu dziecka?
• Jest mi za ciepło/za zimno! – niemowlęta o wiele bardziej niż dorośli reagują na zmiany temperatur. Jeśli dziecko jest zbyt grubo ubrane lub powietrze jest zbyt suche i gorące, maluch może czuć się niekomfortowo. Swoją niewygodę będzie manifestować płaczem. W mieszkaniu powinna panować temperatura oscylująca wokół 20-21°C. Zawsze sprawdzaj dziecku kark – jeśli jest ciepły, to nie gorąco czy wyziębienie jest powodem płaczu.
• Jestem głodny! – dziecko płacze, bo doskwiera mu głód lub chce pić. Gdy płacze, warto podać dziecku pierś lub butelkę.
• Przytul mnie, mamo! – płacz dziecka może wynikać z potrzeby bliskości. Maluszki nie lubią być same. Czasem uspokajają się w chwili, gdy zostaną wzięte na ręce lub usłyszą w pobliżu głos rodzica.
• Mam mokro! – mokra pieluszka może bardzo przeszkadzać dziecku. Jest również niebezpieczna, bo wywołane podrażnienia stają się swędzące i bolesne dla dziecka. Zmieniaj dziecku pieluszkę regularnie, co najmniej co dwie, trzy godziny.
• Boli mnie brzuszek! – przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej kolka dziecięca. Płacz niemowlęcia jest wówczas przeraźliwy, przerywany. Dziecko podkurcza nóżki, pręży się, jest czerwone z wysiłku. Gdy podejrzewasz kolkę, pomasuj dziecku brzuszek lub połóż na nim ciepły okład (do tego celu można wykorzystać termofor lub ciepłą pieluszkę).
• Jestem zmęczony! – czasem dziecko jest tak zmęczone, że nie może zasnąć. Nadmiar bodźców również może utrudniać mu wypoczynek. Warto zadbać o regularny rytm dnia dziecka. Gdy zauważysz objawy zmęczenia u malucha, nie zwlekaj, tylko połóż go spać. Czasem kilka minut zwłoki spowoduje u dziecka problemy z zaśnięciem.
• Bolą mnie dziąsła! – płacz może być wynikiem wyrzynania zębów. Dziecko staje się wówczas niespokojne i drażliwe. Ząbkowaniu może towarzyszyć gorączka, biegunka, katar. Gdy tego typu objawy będę trwały dłużej niż dwie doby, należy skonsultować się z pediatrą. Na wyrzynające się zęby może pomóc żel na ząbkowanie.
• Jestem chory! – złe samopoczucie dziecko może manifestować płaczem. Może dokuczać mu ból gardła lub katar. Gdy maluszek płacze, a do tego pojawi się u niego stan podgorączkowy lub gorączka, należy skonsultować się z pediatrą.
Musisz to wiedzieć
2. Jak reagować na płacz dziecka?
Nie ma tu rad uniwersalnych czy takich, które wyróżniają się stuprocentową skutecznością. Każdy rodzic musi spróbować zrozumieć, dlaczego dziecko płacze i spróbować temu zaradzić. Gdy dziecko płacze, nie wolno zostawiać go samego. Należy sprawdzić, czy ma sucho, nie jest mu za ciepło/za zimno lub czy nie przeszkadza mu żadna część garderoby (np. zawinięta pieluszka). Jeśli nie, wówczas może chodzić o bolesne ząbkowanie lub potrzebę bliskości.