Trwa ładowanie...

Ćwiczenie pamięci

 Agnieszka Gotówka
08.06.2021 12:57
Ćwiczenie pamięci
Ćwiczenie pamięci (123rf)

Porad podpowiadających, jak poprawić pamięć i koncentrację jest wiele. Prawda jest bowiem taka, że pamięć, podobnie jak ciało, wymaga odpowiedniego treningu, by lepiej funkcjonować i spełniać swoje zadania.

spis treści

1. Skuteczne techniki ćwiczenia pamięci

By zapamiętać konieczne informacje, należy systematycznie ćwiczyć mózg. Trzeba również rozłożyć naukę w czasie, nie jesteśmy bowiem w stanie w ciągu jednego dnia zapamiętać dużej partii materiału. Mózg może pracować intensywnie przez 40-45 minut, po tym czasie domaga się przerwy na regenerację. Konieczny jest również czas na sen. By był on efektywny, musi trwać co najmniej 8 godzin.

Ćwiczenia mózgu są ważne, by zachować dobrą koncentrację
Ćwiczenia mózgu są ważne, by zachować dobrą koncentrację (123RF)

Co ważne, każdy musi sam rozpoznać predyspozycje swojego umysłu. Najlepsze poradniki są w stanie jedynie podpowiedzieć, co zrobić, by nasza koncentracja uwagi była na najwyższym poziomie. Trzeba jednak samemu sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób nauka przychodzi mi najszybciej i najłatwiej. Mózg wymaga ćwiczeń. Warto angażować do pracy obie półkule mózgowe, wówczas zwiększają się ich możliwości poznawcze.

2. Ćwiczenia na pamięć

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Dobre efekty przynosi metoda skojarzeniowa. Polega ona na wymyślaniu historyjek, które pozwolą lepiej zapamiętać potrzebne informacje, bazując na połączeniu obrazu, emocji i akcji. Wymyślona przez nas opowieść nie musi mieć nic wspólnego z rzeczywistością – im bardziej absurdalna, tym lepiej. Sięgajmy po wyolbrzymienia, minimalizację, nie obawiajmy się przesady. Puśćmy wodze naszej fantazji.

Łańcuchową metodę skojarzeń można stosować, tworząc np. listę zakupów lub plan porządków. By zapamiętać większą partię materiału, konieczne są trudniejsze ćwiczenia. Pomóc może mapa umysłu wykonana w postaci notatki. W środku umieszczamy główne zagadnienie, a od niego „wypuszczamy” poszczególne gałęzie (punkty) i gałązki (podpunkty). Sięgamy jedynie po grafikę, hasła, rysunki. Stworzenie dobrej mapy umysłu nie jest proste i wymaga dużej dyscypliny oraz wysiłku. Efekty jednak są tak dobre, że warto tę umiejętność ćwiczyć.

Musisz to wiedzieć

3. Odpoczynek i sen

Nasz umysł nie jest w stanie pracować bez przerwy. Męczy się podobnie jak ciało w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. By zatem nasza koncentracja uwagi była na najwyższym poziomie, konieczne jest robienie przerw i uczenie się partiami. Równie ważna jest odpowiednia dieta. W jadłospisie nie powinno zabraknąć bakalii, orzechów, nasion słonecznika i dyni. Unikać z kolei należy kawy i mocnej herbaty, w zamian pijąc wodę mineralną lub krótko parzoną zieloną herbatę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze