Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na dobrą pamięć i koncentrację

 Agnieszka Gotówka
16.05.2019 14:31
Ćwiczenia na dobrą pamięć i koncentrację
Ćwiczenia na dobrą pamięć i koncentrację (123rf)

Nasza pamięć, podobnie jak mięśnie, wymaga odpowiednich ćwiczeń, by móc przyswoić wiele istotnych informacji. Codzienny trening mózgu pomoże zachować pełną sprawność na najwyższym poziomie. Ćwiczenia na pamięć nie są trudne, wykonywać je można w każdej chwili.

spis treści

1. Odpowiednio się skoncentruj

Umiejętność skupiania uwagi osłabia się, gdy próbujemy robić kilka rzeczy jednocześnie. Rozproszona uwaga najbardziej przeszkadza nam w zapamiętywaniu informacji. Co zatem można zrobić, by bardziej się skupić? Przede wszystkim należy zastanowić się, co uniemożliwia nam efektywne wykonywanie codziennych zadań. Być może jest to zbyt częste zaglądanie do poczty elektronicznej lub otwarty profil na portalu społecznościowym.

Gdy wykonujemy kilka rzeczy na raz, nasza uwaga zostaje znacznie osłabiona, a koncentracja zaburzona
Gdy wykonujemy kilka rzeczy na raz, nasza uwaga zostaje znacznie osłabiona, a koncentracja zaburzona (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wydaje się, że skoro robimy kilka rzeczy jednocześnie, to oszczędzamy czas. To tylko pozory, często bowiem nasza praca jest nieefektywna i naznaczona błędami. Podobnie w czasie odpoczynku – gdy decydujemy się czytać książkę, wyłączmy telewizję i radio.

2. Ćwiczenia na pamięć

Najlepszym sposobem, by trwale i efektywnie zapamiętywać informacje jest… odpoczynek. Umysł musi się zregenerować i nabrać sił, by móc dalej pracować. Umiejętność zrelaksowania się wbrew pozorom nie jest łatwa. To sztuka, której opanowanie jest jednak konieczne, by móc się skoncentrować i osiągać pożądane wyniki. Każdy z nas musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, która z technik relaksacyjnych jest mu najbliższa. Może będą to ćwiczenia oddechowe lub różnego rodzaju techniki medytacyjne. Z pewnością istotny jest również regularny odpoczynek. Bardzo ważny jest także efektywny sen.

3. Strategie pomocne w zapamiętywaniu

Ćwiczenia na pamięć to jedno, z drugiej zaś strony pomocne okazać się mogą techniki, które ułatwią zapamiętywanie ważnych wiadomości. Jedną z nich jest lokowanie, które pomaga w zapamiętywaniu większej liczby informacji. Polega ono na stworzeniu systemu porządkującego. Ćwicząc, wybieramy w domu pomieszczenie, w którym będziemy trenować np. przemowę, po czym dopasowujemy poszczególne pojęcia do przedmiotów.

Kolejną metodą są skojarzenia. Wystarczy powiązać z czymś konieczne do zapamiętania nazwy. Można również posiłkować się wymyślonymi przez siebie historyjkami, które pozwolą nam uporządkować choćby plan dnia.

Musisz to wiedzieć

Ucząc się lub ćwicząc pamięć, warto zadbać o odpowiednią motywację, jak również nagradzać siebie za osiągnięte wyniki, np. zdanie egzaminu. Na koncentrację pomoże również zbilansowana dieta, bogata w wielonienasycone kwasy omega-3, witaminy z grupy B oraz magnez. Konieczny jest również codzienny ruch na świeżym powietrzu, który pozwoli na dotlenienie mózgu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze