Trwa ładowanie...

Popraw swoją pamięć – sprawdzone sposoby

Avatar placeholder
08.06.2021 12:56
Popraw swoją pamięć – sprawdzone sposoby
Popraw swoją pamięć – sprawdzone sposoby

Chyba nie ma nikogo, kto byłby w 100 proc. zadowolony ze sprawności swojej pamięci. Każdy chciałby mieć lepszą zdolność zapamiętywania i koncentracji. Prawidłowa praca mózgu wpływa na pamięć i sprawia, że skupienie uwagi jest łatwiejsze. Ćwiczenia na jej poprawienie są tak samo ważne, jak odpowiednie odżywianie mózgu bogate w witaminy i mikroelementy.

spis treści

1. Dieta na poprawę pamięci

Dieta na poprawę pamięci musi być odpowiednio zbilansowana. Należy pamiętać o tym, aby spożywać posiłki o regularnych porach. Powinny być one jedzone często, do pięciu razy dziennie, ale porcje powinny być niewielkie. Odpowiednia dieta wpływa na to, że poprawia się koncentracja uwagi. Ćwiczenia dodatkowo ją wzmacniają. Aby dieta była korzystna dla mózgu i pamięci, muszą się w niej znaleźć:

węglowodany złożone, które dostarczają niezbędnej do prawidłowego działania mózgu glukozy. Obecne są w pieczywie pełnoziarnistym i kaszach;

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• białko. To materiał budowlany dla mózgu. Znajduje się w rybach;

Na dobrą pamięć niezębna jest prawidłowa dieta
Na dobrą pamięć niezębna jest prawidłowa dieta (123RF)

• kwasy omega-3. Chronią układ nerwowy przed schorzeniami i wspomagają pracę mózgu. Najwięcej jest ich w rybach i żółtkach jaj;

• lecytyna. Poprawia zdolności pamięciowe. Jest w jajkach;

orzechy. Skutecznie poprawiają pracę mózgu.

2. Witaminy i minerały

Odpowiednia dieta na poprawę pamięci nie może obejść się bez witamin i minerałów. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu należy dostarczyć mu m.in. takich witamin jak:

• z grupy B. Witamina B1 i B6 doskonale wpływają na pamięć i koncentrację uwagi;

• PP, która bierze udział w procesie zapamiętywania.

Oprócz witamin do prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędne są minerały. Aby poprawić pamięć, należy zadbać o to, aby w diecie obecny był:

magnez, który wspomaga koncentrację i jest w czekoladzie i przetworach mlecznych;

wapń, który przewodzi impulsy z nerwów do mięśni;

potas, który dotlenia mózg i jest zawarty w pomidorach;

cynk, który chroni układ nerwowy przed wolnymi rodnikami i jest w ostrygach;

• fosfor, który wzmacnia pamięć oraz poprawia nastrój i występuje w rybach;

żelazo, które odpowiada za dotlenianie mózgu i znajduje się w wątróbce.

3. Nie tylko dieta

Warto pamiętać, że dieta ma kluczowe znaczenie na poprawę pamięci, ale nie można zapominać o innych aspektach. Aby poprawić pamięć, należy pamiętać o regularnym wysiłku fizycznym. Warto uprawiać jakiś sport. Korzystne jest bieganie, jazda na rowerze, spacery. Ważne, aby aktywność fizyczna miała miejsce minimum trzy razy w tygodniu i trwała 45 minut. Wtedy doskonale wpłynie zarówno na cały organizm, jak i koncentrację.

Musisz to wiedzieć

Równie ważne jest systematyczne ćwiczenie pamięci. W tym celu należy często zapamiętywać różne numery, fragmenty tekstów, tytuły. Pomocne jest też czytanie i powtarzanie zgromadzonych informacji. Nie można też zapomnieć o odpoczynku. Mózg też musi czasem zwolnić, aby prawidłowo funkcjonować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze