Cysta a ciąża
Cysty na jajnikach nie są niczym niezwykłym w czasie ciąży. U wielu kobiet dochodzi do rozwoju cyst w okresie oczekiwania na dziecko, przy czym przypadłość ta stanowi zwykle powód do dodatkowych zmartwień dla ciężarnych. Czy faktycznie cysty są groźne dla przyszłej mamy i jej dziecka? Specjaliści uspokajają, że obecność cyst na jednym, a nawet dwóch jajnikach nie musi być jednoznaczna z poważnymi problemami zdrowotnymi.
1. Cysty na jajnikach u ciężarnych
Według danych szacunkowych jedna ciężarna kobieta na 1000 doświadcza cyst na jajnikach w dowolnym momencie ciąży. U niektórych kobiet zmiany te wywołują objawy, ale wiele ciężarnych nie zdaje sobie sprawy z obecności cyst do momentu wykrycia ich przez lekarza. Niejedna przyszła mama nie zauważa żadnych symptomów, gdyż w pierwszym trymestrze zmaga się z porannymi mdłościami, nietolerancją niektórych zapachów i silnym zmęczeniem.
Nawet jeśli lekarz wykryje cystę, istnieje duża szansa na to, że zmiana ta nie wpłynie na ciążę. Niemal wszystkie cysty u ciężarnych to łagodne zmiany, które zaczynają się kurczyć i znikają jeszcze przed terminem porodu. To prawda, że cysta może się zezłośliwić, ale ryzyko jest znikome. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że zaledwie w jednej ciąży na 25 000 cysty przekształcają się w raka jajnika przed urodzeniem dziecka. Z tego powodu lekarze ograniczają się zwykle do monitorowania cyst i doradzenia pacjentkom, jak poradzić sobie z ewentualnymi symptomami tej przypadłości.
2. Jak radzić sobie z cystami w ciąży?
W razie nasilonych dolegliwości bólowych spowodowanych przez cysty lekarze zalecają ciężarnym doraźne wspomaganie się tabletkami przeciwbólowymi zawierającymi paracetamol.
Pomocne może być również przykładanie gorących okładów do dolnej części pleców, by zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Wskazane jest także unikanie niektórych form aktywności fizycznej, które mogą nasilać dolegliwości związane z obecnością cyst na jajnikach.
Lekarze monitorują wzrost cyst, zwłaszcza gdy ciężarna jest starsza i jest to jej pierwsza ciąża. Badania wskazują bowiem, że ryzyko raka jajnika jest większe u starszych kobiet. Świadomość zagrożenia jest dla wielu przyszłych mam bardzo stresująca, dlatego niejedna ciężarna rozważa usunięcie cyst, zwłaszcza gdy zmiany rosną w szybkim tempie. Operację usunięcia cyst przeprowadza się zwykle, gdy zmiany osiągają 6-8 cm. W zależności od położenia cysty i jej rozmiaru można zastosować laparoskopię. Większe cysty wymagają jednak bardziej inwazyjnych metod leczenia. Sama operacja nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka, zwłaszcza gdy jest przeprowadzona w połowie drugiego trymestru ciąży.
Uświadomienie sobie związku cyst na jajnikach z ciążą może uspokoić niejedną zestresowaną ciężarną. Warto pamiętać, że dopóki cysty są monitorowane i właściwie leczone, nie zagrażają dziecku. Powikłania mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy zmiany na jajnikach są duże – wówczas może dojść do pęknięcia cyst. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla ciężarnej i jej dziecka - może wtedy nastąpić poronienie lub poród przedwczesny.