Trwa ładowanie...

Czym jest uroflowmetria?

Avatar placeholder
16.05.2019 12:38
Czym jest uroflowmetria?
Czym jest uroflowmetria? (123rf)

Uroflowmetria jest badaniem mającym określić cewkowy przepływ moczu. Badanie to daje możliwość szczegółowego określenia typu zaburzeń odpowiedzialnych za nieprawidłowości w oddawaniu moczu. Uroflowmetria jest ważną częścią badania urodynamicznego pozwalającego między innymi określić siłę mięśni odpowiedzialnych za opróżnianie pęcherza moczowego. Badanie to służy również sprawdzeniu, czy współpraca wypieracza pęcherza i zwieracza cewki moczowej przebiega prawidłowo. Uroflowmetria jest wykorzystywana między innymi w diagnostyce nietrzymania moczu.

spis treści

1. Wskazania do uroflowmetrii

Wskazaniami do zlecenia przez urologa uroflowmetrii może być wiele schorzeń układu moczowego. Wykonuje się je między innymi w przypadku takich dolegliwości jak: nietrzymanie moczu, nagłe uczucie parcia na mocz, częstomocz, zaleganie moczu po mikcji, oddawanie moczu w kilku porcjach, uchyłki pęcherza moczowego.

Uroflowmetria jest badaniem mającym określić cewkowy przepływ moczu
Uroflowmetria jest badaniem mającym określić cewkowy przepływ moczu (123RF)

Uroflowmetria jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym. Zazwyczaj ten rodzaj diagnostyki wykonuje się wcześnie rano, gdy pęcherz meczowy jest pełny. Badanie polega na wciśnięciu przycisku i oddawaniu moczu do specjalnego urządzenia (przepływomierza) i ponownym przyciśnięciu przycisku. Urządzenie bada strumień moczu i na podstawie otrzymanych danych kreśli krzywą mikcji i zapisuje najważniejsze parametry. Badanie trwa około kilkunastu minut.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

Jeśli chodzi o prawidłowe wyniki, to są one uzależnione od wieku oraz płci. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym niezależnie od płci średnia prędkość przepływu powinna wynosić około dziesięciu mililitrów na sekundę. U dorosłego mężczyzny prędkość ta powinna wynosić około dwunastu mililitrów na sekundę, a u kobiet około osiemnastu mililitrów na sekundę.

Musisz to wiedzieć

2. Nieprawidłowy wynik uroflowmetrii

Gdy uzyskane wyniki nie mieszczą się w normie, może to świadczyć o zaburzeniach w oddawaniu moczu. Zbyt szybki przepływ może być objawem obniżonego oporu cewkowego na przykład na skutek osłabienia mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej albo nieprawidłowego działania mięśnia wypieracza pęcherza. Natomiast zbyt wolny przepływ może świadczyć na przykład o istnieniu kamienia w drogach moczowych lub zaburzeniu działania mięśnia wypieracza pęcherza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze