Przeziębienie pęcherza – jak leczyć?
Przeziębienie pęcherza to infekcja dróg moczowych wywołana przez bakterie. Najczęściej dotyka kobiet, zwłaszcza tych aktywnych seksualnie. Objawem przeziębienia pęcherza jest częste oddawanie moczu. Czynności tej towarzyszy pieczenie. W leczeniu tego schorzenia stosuje się antybiotyki. Aby zapobiegać nawrotom, należy dbać o higienę miejsc intymnych i pić dużo wody.
1. Co to jest przeziębienie pęcherza?
Bakteryjna infekcja dróg moczowych częściej dotyczy kobiet (zwłaszcza tych aktywnych seksualnie) niż mężczyzn, co wynika z ich anatomii. U pań cewka moczowa jest 5 razy krótsza niż u panów, a jej ujście jest zlokalizowane w pobliżu odbytu, przez co bakterie mogą łatwo i szybko przenosić się do układu moczowego. Jako przyczynę przeziębienia pęcherza wskazuje się także przemarznięcie i przeziębienie, ponieważ wówczas odporność organizmu spada, a bakterie łatwiej powodują zakażenie dróg moczowych. Ryzyko wystąpienia przeziębienia pęcherza jest większe u kobiet w ciąży i przechodzących menopauzę, a także mężczyzn, u których stwierdzono powiększony gruczoł krokowy.
Przeziębienie pęcherza to schorzenie, którego typowym symptomem jest zwiększona częstotliwość oddawania moczu, z którym współwystępuje ból i pieczenie. Choremu towarzyszy niemal nieustanne wrażenie parcia na pęcherz (odczuwalne nawet wówczas, gdy nie jest on pełen). Objawem zapalenia pęcherza moczowego jest również krew w moczu. Inne symptomy infekcji to gorączka i dreszcze, ból podbrzusza.
2. Sposoby leczenia przeziębienia pęcherza
Przeziębienie pęcherza to wstydliwa choroba. Jednak już pierwsze objawy tej infekcji dróg moczowych powinny skłonić do wizyty u urologa. Lekarz przepisze antybiotyk skierowany przeciwko bakterii, która wywołała przeziębienie. W czasie antybiotykoterapii powinniśmy przyjmować duże ilości płynów – minimum 2 litry wody każdego dnia – co wywoła częste wizyty w toalecie w celu oddania moczu, zaś podczas mikcji zostanie usunięta część bakterii. Ze względu na to, że bakterie nie tolerują kwaśnego środowiska, dodatkowo warto stosować witaminę C, która ma właściwości zakwaszające mocz.
3. Profilaktyka przeziębienia pęcherza
Aby przeciwdziałać wystąpieniu zapalenia pęcherza, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Należy myć okolice intymne kosmetykami bezzapachowymi (zapachowe mogą podrażnić śluzówkę) po każdym wypróżnieniu i oddaniu moczu, a do osuszania tych miejsc używać czystych ręczników lub jednorazowych, papierowych. Nie powinniśmy używać ręczników kąpielowych należących do innych osób, podobne zastrzeżenie dotyczy bielizny i strojów kąpielowych.
W zapobieganiu przeziębieniom pęcherza istotną rolę odgrywa dieta. W służbie zdrowiu dróg moczowych warto zrezygnować z przyprawiania potraw ostrymi ziołami, które działają drażniąco na pęcherz moczowy. Ponadto warto wyeliminować albo ograniczyć ilość wypijanego alkoholu i kawy. W profilaktyce przeziębienia pęcherza ważne jest przyjmowanie co najmniej 2 litrów wody dziennie.
Musisz to wiedzieć
Pozostałe zalecenia, które pomogą zminimalizować ryzyko przeziębienia pęcherza, to noszenie bawełnianej bielizny, która zapobiega nadmiernemu poceniu okolic intymnych, dbanie o to, by oddawać mocz przed położeniem się spać i po stosunku płciowym.