Trwa ładowanie...

Depresja u Polek - jak często występuje

Avatar placeholder
17.05.2019 11:37
Depresja u Polek - jak często występuje
Depresja u Polek - jak często występuje (123rf)

Depresja to choroba, na którą cierpi około 350 milionów ludzi na całym świecie. Zalicza się ją do zaburzeń psychicznych, które objawiają się obniżonym nastrojem. Szacuje się, że w Polce cierpi na nią około 1,5 miliona ludzi. Liczba ta może być jednak większa, gdyż nie każdy przypadek jest zdiagnozowany przez specjalistę. Jaki jest przebieg depresji?

spis treści

1. Jakie są przyczyny depresji?

Depresja to proces dość złożony. Nie ma jednej przyczyny, od której zależy pojawienie się tej choroby. Wpływ na wystąpienie depresji ma wiele czynników – od traumatycznych przeżyć z dzieciństwa lub śmierci najbliższej osoby, po silne odczuwanie lęku, stresu lub nadużywanie alkoholu lub środków odurzających. W przeciwieństwie do schizofrenii paranoidalnej, chory na depresję ma ciągły kontakt z rzeczywistością. Nie ma wrażenia, że jest prześladowany lub obserwowany. Podłożem depresji jest niechęć do siebie samego, wyolbrzymianie problemów i niska samoocena. W ciężkich przypadkach może objawiać się także brakiem chęci do dalszego życia, myślami samobójczymi, a nawet targnięciem się na własne życie.

To musisz wiedzieć:

2. Nawroty depresji

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Depresja, nawet jeżeli zostanie zwalczona, ma tendencję do nawrotów. U około 12 proc. chorych po kilku tygodniach można zaobserwować nawrót choroby. W większej jednak liczbie przypadków remisja utrzymuje się jednak dłużej. Ryzyko nawrotu depresji związane jest z wiekiem, długością czasu trwania choroby, a także zależy od stresu i innych schorzeń na tle psychicznym.

Na depresję cierpi około 350 mln ludzi na całym świecie.
Na depresję cierpi około 350 mln ludzi na całym świecie.

3. Kto częściej choruje na depresję?

Z badań wynika, że częściej na depresję chorują kobiety niż mężczyźni. Najczęściej choroba dotyka osób w przedziale wiekowym od około 35. do około 55. roku życia. Warto jednak wiedzieć, że na depresję mogą zapaść również dzieci, osoby młode i w podeszłym wieku. Niepokojącym zjawiskiem jest jednak fakt, że większość osób cierpiących nie szuka pomocy u specjalistów. Wychodzą bowiem z założenia, że sami sobie poradzą z chorobą. Szacuje się, że około 90 proc. osób w Polsce, które podejmują leczenie depresji u specjalistów, jest w stanie pokonać chorobę. Niestety u około 40–80 proc. osób pojawiają się myśli samobójcze, z których u 15 proc. kończą się próbami samobójczymi i śmiercią.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

4. Leczenie depresji

Wiele osób, które cierpią na zaburzenia nastroju, nie wie, gdzie mogłaby znaleźć pomoc lub wstydzi się skorzystać ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. W Polsce, niestety, również jest takie myślenie. Co więcej, często Polacy obawiają się silnych leków na depresję. Zanim jednak lekarz przepisze leczenie farmaceutyczne, stosuje się inne metody wyjścia z depresji. Należą do nich: psychoterapia, fototerapia lub suplementy diety. Rozmowa ze specjalistą, terapia światłem lub wzmocnienie organizmu również może przynieść pozytywne rezultaty i często leczenie farmakologiczne nie jest niezbędne. Dotyczy to jednak lżejszych przypadków depresji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze