Trwa ładowanie...

Diagnostyka wrzodów żołądka

Avatar placeholder
17.05.2019 12:23
Diagnostyka wrzodów żołądka
Diagnostyka wrzodów żołądka (123rf)

Wrzody żołądka, podobnie jak refluks żołądkowy, objawiają się zgagą i promieniującym bólem. Niekiedy jednak przy wrzodach żołądka dochodzi do wymiotów krwią. Jak można zdiagnozować wrzody żołądka i nie pomylić ich z inną dolegliwością, na przykład z refluksem żołądka?

spis treści

1. Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Wrzody to ubytki w błonie śluzowej żołądka. Charakteryzują się stożkowym wgłębieniem i mogą być bardzo głębokie. Niektóre wrzody mogą nawet sięgać do błony mięśniowej ściany żołądka. I choć objawiają się zgagą – uczuciem pieczenia i palenia – tak jak refluks żołądkowy, to jednak nie jest to cofanie się treści żołądka z powrotem do przełyku.

Wrzody to ubytki w błonie śluzowej żołądka
Wrzody to ubytki w błonie śluzowej żołądka (123RF)

Innymi objawami wrzodów żołądka są bóle promieniujące od pleców i prawego ramienia, które mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się od razu po spożyciu pokarmu. Dodatkowo, mamy uczucie sytości i pełności żołądka. Przy wrzodach może również dojść do wymiotów z krwią i możemy oddawać smoliste stolce.

2. Przyczyny wrzodów żołądka

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Za wrzody żołądka może odpowiadać bakteria Helicobacter pylori. Powoduje ona stan zapalny błony śluzowej żołądka, co prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanego śluzu. Jednocześnie osłabiona warstwa ochrony żołądka jest bardziej podatna na atak bakterii. Za refluks żołądka, który może dawać podobne objawy, co wrzody, odpowiada złe napięcie zwieracza przełyku żołądka.

Przyczyn wrzodów żołądka może być jednak więcej. Między innymi zażywanie leków przeciwzapalnych niesteroidowych, jak aspiryna, naproksen lub ibuprofen, może przyczynić się do powstania wrzodów w żołądku. Leki te, niestety, choć działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, mają niekorzystne skutki. Niszczą bowiem komórki nabłonka żołądka, a to również prowadzi do osłabienia jego warstwy ochronnej. Ryzyko zachorowania na wrzody żołądka zwiększa się, jeżeli pacjent pali papierosy. Dym również osłabia błony śluzowe żołądka i może prowadzić do powstawania wrzodów. Co więcej, paląc trudniej wyleczyć tę chorobę i często dochodzi do jej nawrotów. Dlatego osobom palącym, u których zdiagnozowano wrzody żołądka, zaleca się rzucenie palenia.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

3. Leczenie wrzodów żołądka

W celu całkowitego zwalczenia bakterii odpowiedzialnej za wrzody żołądka, lekarz zaleca kurację antybiotykową. Dodatkowo, należy stosować leki zmniejszające kwaśność żołądka. Chcąc jednak szybko dojść do zdrowia, musimy współdziałać z lekarzem i stosować środki zaradcze, które przyspieszą leczenie. Mowa tutaj o odpowiedniej diecie, zrezygnowaniu z kawy, ostrych przypraw, alkoholu i rzuceniu palenia. Warto również unikać sytuacji stresujących.

Musisz to wiedzieć

Stosowanie się do zaleceń lekarza może wspomóc leczenie. Należy jednak pamiętać, aby kontynuować środki zaradcze również po wyleczeniu się z wrzodów żołądka. W przeciwnym razie może dojść do nawrotu choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze