Trwa ładowanie...

Dna mocznowa zaliczana do chorób cywilizacyjnych

W Polsce na dnę mocznową choruje aż 400 tysięcy osób. Co najgorsze, liczba cierpiących na to schorzenia ciągle wzrasta. Choroba bardzo często współwystępuje z otyłością i cukrzycą typu II.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Czym jest dna moczanowa?

Dna mocznowa zwana też artretyzmem należy do chorób reumatycznych. Schorzenie objawia się silnym bólem stawów (kończyn górnych i dolnych) spowodowanym nadmiarem kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia). Zbyt duże ilości kwasu moczowego zaczynają odkładać się w stawach, ścięgnach i tkankach, przez co drażnią je i wywołują stan zapalny. Na pojawienie się schorzenia, najbardziej narażeni są mężczyźni preferujący golonkę i piwo.

2. Dna moczanowa – przyczyny

Nadmiar kwasu moczowego wynika przede wszystkim przez występowanie w naszym organizmie związków purynowych, czyli białek doprowadzających do krystalopatii. Puryny wystepują głównie w owocach morza, mięsie i podrobach.

3.

4. Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa objawia się silnym bólem stawów i ograniczeniem jego ruchomości. Pierwsze objawy choroby to guzki pojawiające się na palcach, łokciach, uszach i rękach.

W pierwszej fazie dny moczanowej, stany zapalne dotykają kończyny dolne (stopy), a dopiero po jakimś czasie przenoszą się na inne stawy.

5. Jak leczyć dnę mocznową?

Po rozpoznaniu dny moczanowej powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać badanie na poziom kwasu moczowego we krwi. Lekceważenie pierwszych objawów choroby może być niebezpieczne dla zdrowia. Specjalista z pewnością przepisze leki obniżające poziom kwasu moczowego i zaleci nam zmianę trybu życia. Jeśli nie zmienimy diety, problem będzie narastał.

Osoby cierpiące na to schorzenie powinny odstawić jedzenie śmieciowe, czyli fast-foody, chipsy i napoje gazowane. Produkty zawierają bowiem dużą ilość związków purynowych, które podnoszą poziom kwasu moczowego i wywołują dnę moczanową.

Warto wprowadzić do swojej diety produkty mleczne, tj, mleko, jogurty naturalne, a także czereśnie i wiśnie, które zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.