Paracetamol może przyczyniać się do astmy
Naukowcy odkryli, że dzieci, którym podaje się paracetamol, są niemal trzykrotnie bardziej narażone na astmę. Co więcej, zażywanie paracetamolu podczas ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka, które w późniejszym wieku zostanie astmatykiem.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Oslo przeanalizowali dane dotyczące 114 500 ciąż oraz stanu zdrowia dzieci do 7. roku życia. Okazało się, że przyjmowanie paracetamolu przez ciężarne kobiety oraz dzieci w wieku niemowlęcym powiązane jest z pojawieniem się astmy do 3. roku życia.
Paracetamol to powszechnie stosowany środek przeciwbólowy. Naukowcy podejrzewają, że powoduje on oksydację (utlenianie), w której niestabilne molekuły, tzw. wolne rodniki, wywołują reakcję alergiczną. Autorzy badań odkryli, że dzieci, którym podawano paracetamol w wieku niemowlęcym, były o 29 proc. bardziej narażone na pojawienie się astmy do 3. roku życia. Podobny wskaźnik dotyczył siedmiolatków.
Matki zażywające paracetamol w ciąży obarczone były o 13 proc. większym ryzykiem, że ich dziecko będzie cierpiało na astmę do 3. roku życia. Wskaźnik ten podwajał się do 27 proc. w przypadku dzieci siedmioletnich.
Powiązanie było podobne bez względu na to, czy paracetamol był zażywany na grypę, gorączkę czy ból.
Grupa naukowców zbadała również związek między astmą a ibuprofenem zażywanym podczas ciąży. Okazało się, że u matek, które zażywały ibuprofen również wzrastało ryzyko pojawienia się astmy u dziecka do 3. roku życia, jednak związek ten był bardziej niepewny i nie był już widoczny w przypadku siedmiolatków.