Dzieci w cyfrowym świecie – jak zadbać o ich bezpieczeństwo?
W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi, że dzieci mają stały dostęp do smartfona, tabletu czy komputera, za pomocą których mogą korzystać z sieci. W wirtualnym świecie nasi podopieczni mają możliwość oglądania bajek, słuchania muzyki, zdobywania wiedzy lub komunikowania się z bliskimi. W zadbaniu o bezpieczeństwo dziecka mogą nam pomóc dedykowane rodzicom rozwiązania – np. aplikacja Bezpieczna Rodzina w Play. W jaki sposób?
Ogólnodostępny smartfon
Z badania konsumenckiego UKE przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku wynika, że aż 80% dzieci w wieku 7-15 lat posiada telefon komórkowy, a ponad 60% używa go głównie do przeglądania internetu. Młodsze dzieci najczęściej korzystają z niego po to, żeby grać w gry lub oglądać bajki, jednak dla większości smartfon czy tablet to urządzenia dające więcej możliwości. Dostęp do sieci szybko zmienił smartfon w miejsce pełne wiadomości ze świata i narzędzie do komunikacji, służące jednocześnie rozrywce. Internet stanowi dodatkowo swoistego rodzaju kompendium wiedzy wspomagającej naukę szkolną, a także umożliwia „surfowanie” po sieci.
Internet – łączność ze światem i przyjaciółmi
Radosne surfowanie po sieci, zwłaszcza przez młodsze dzieciaki, ze względów bezpieczeństwa powinno odbywać się pod czujnym okiem świadomych, rodziców. Warto np. w ramach wspólnego oglądania bajki, sprawdzić przy okazji, czy dziecko nie ma styczności z treścią, która nie jest dopasowana do jego wieku. Kluczem do wzajemnego zrozumienia jest rozmowa i edukacja – dobrym pomysłem będzie prowadzić ją w sposób zrozumiały i jasny dla dziecka. Młodszym warto wskazywać odpowiednie alternatywy, nastolatkom – wyjaśniać rolę odpowiedzialnych wyborów i uświadamiać w zakresie tego, jak mogą uniknąć zagrożeń w sieci. Budowanie zaufania pomiędzy rodzicami i dziećmi w tym zakresie może sprawić, że dzieci same poinformują nas o pojawieniu się nieodpowiedniej treści, wówczas taką stronę będzie można dodać do tzw. „czarnej listy”.
Z pomocą mogą przyjść nam… nowoczesne technologie! Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie potencjału dedykowanych aplikacji, takich jak Bezpieczna Rodzina w Play. Pomoże nam ona ustawić limity korzystania przez dziecko ze smartfona czy internetu, ale także uniemożliwią wyświetlanie określonych stron czy nieodpowiednich treści.
Jeżeli dziecko ma konta na portalach społecznościowych, warto rozmawiać z nim na temat relacji, jakie buduje ze znajomymi w ten sposób, zapytać z kim wymienia informacje, kogo obserwuje i czy nie zaczepia go ktoś, kto się może podawać za rzekomo znaną mu osobę. Według badań ponad 60% dzieci nie udostępnia loginu czy hasła do swojego profilu, a spora część zezwala na przeglądanie swoich treści jedynie znajomym, jednakże wciąż istnieje spora grupa młodych, którzy nie są świadomi zagrożeń związanych z tym aspektem korzystania z sieci. Rolą rodzica jest więc budowanie wiedzy w zakresie tego, jakie konsekwencje może nieść zbytnia ufność do obcych – tak samo w przestrzeni publicznej, jak i w sieci.
Aplikacje dla rodziców – nowoczesne wsparcie
Pierwsza samodzielna droga dziecka do szkoły, wyjście po zakupy, spotkanie z rówieśnikami poza domem… dla troskliwych rodziców to momenty, które mogą okazać się nie lada wyzwaniem! Jednak są to swego rodzaju kamienie milowe, które budują samodzielność naszych podopiecznych. Co robić, gdy nie zawsze jesteśmy przekonani, czy wypuszczenie dziecka bez opieki dorosłego to dobry pomysł? Przeanalizujmy możliwe scenariusze i zadbajmy o to, aby nasze dziecko wiedziało, jak zachować się, gdy nieznajomy zaczepi je na ulicy lub kolega zaproponuje „zerwanie się” z lekcji. Rozmawiając z dzieckiem, ustalając jasne zasady, informując je o konsekwencjach oraz tym, jak może minimalizować ryzyko niebezpiecznych momentów, uczymy go samodzielności i okazujemy zaufanie. Sami również możemy poczuć się bezpieczniej, wiedząc, że przekazujemy mu istotną wiedzę.
Z myślą o rodzicach chcących wspierać samodzielność młodszego pokolenia w bezpieczny sposób, powstały przydatne aplikacje. Dzięki nim możemy w każdej chwili sprawdzić np. to, czy dziecko dotarło pod konkretny adres. Niektóre takie narzędzia posiadają także funkcję określania stref bezpieczeństwa, np. wspomniana aplikacja Bezpieczna Rodzina w Play. Jak to działa? Gdy dziecko wyjdzie poza ustaloną strefę (np. plac zabaw lub trasę szkoła-dom), rodzic dostaje powiadomienie – nie musi więc stale monitorować lokalizacji dziecka. Funkcje lokalizacji urządzenia są także bardzo przydatne w sytuacjach, gdy dziecku zdarza się zostawić telefon np. u kolegi czy w szkolnej szatni. Samo urządzenie może zostać zdalnie zablokowane przez rodzica – także wtedy, gdy nie chcemy, aby dziecko miało do niego dostęp, ponieważ nie wywiązało się z umówionych obowiązków. Wirtualny świat nie musi stanowić zagrożenia, nic jednak dziwnego, że żyjąc w zdigitalizowanym świecie, chcemy dbać o bezpieczeństwo naszych podopiecznych – zarówno w sieci i poza nią. Rozmowa, budowanie świadomości dzieci i wsparcie w postaci nowoczesnych aplikacji, mogą nam w tym pomóc.