Trwa ładowanie...

Dziecko nie mogło jeść ani pić. Wszystko przez wirus opryszczki

Avatar placeholder
10.04.2021 14:21
Opryszczka u niemowląt może być śmiertelnie niebezpieczna
Opryszczka u niemowląt może być śmiertelnie niebezpieczna (facebook)

Katie Taylor opowiedziała o dramacie, jakiego doświadczyła jej córeczka, Lily. Pocałowana przez krewnego dziewczynka zachorowała na wyjątkowo ostrą postać opryszczki.

spis treści

1. Opryszczka - pocałunek śmierci

Katie Taylor przeżyła wraz z córeczką Lily dramatyczne chwile. 10-miesięczna dziewczynka zaraziła się opryszczką. Choroba przybrała tak poważną postać, że malutka Lily nie mogła jeść ani pić. W czasie infekcji dziecko musiało być dopajane wodą ze strzykawki. U niektórych noworodków i niemowląt przebieg bywa jeszcze bardziej poważny - ze względu na słaby układ odpornościowy może dojść nawet do zgonu małego pacjenta.

Katie, mama dziecka, dawniej nie była świadoma zagrożenia. Dziś, po swoich doświadczeniach, ostrzega ostrzega innych rodziców, zanim zastanowili się kilka razy, zanim pozwolą komukolwiek pocałować ich pociechę. Apeluje też do dorosłych, aby mimo że malutkie dzieci wydają się tak słodkie, nie całowali ich, w trosce o bezpieczeństwo.

Zobacz film: "Przez popcorn jej synek prawie się udusił. Matka ostrzega"

U małej Lily cała buzia pokryła się bolesnymi krostkami. Szczęśliwie, po pobycie w szpitalu maleństwo wyzdrowiało. W czerwcu dziewczynka obchodziła pierwsze urodziny, ale jej mama ciągle nie może zapomnieć o doświadczonym dotychczas koszmarze.

2. Opryszczka - przebieg u niemowląt

Gdy u dziecka pojawiły się pierwsze zmiany, mama nie wiedziała, co się dzieje. Dziecko było marudne, ale Katie sądziła, że może powodem tego zachowania jest ząbkowanie. Jednak z dnia na dzień objawy się się pogarszały. Trzeciego dnia maleństwo trafiło do szpitala.

Tam rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki. Wówczas Katie zdała sobie sprawę z tego, że jest to efekt rodzinnego spotkania w weekend. Mama dziewczynki widziała wówczas opryszczkę u niektórych kuzynów, ale nie była świadoma, jakie mogą być konsekwencje dla jej małej córeczki.

Lily wyzdrowiała i skończyła roczek, ale jej mama wciąż pamięta, jak ciężko przeszła opryszczkę
Lily wyzdrowiała i skończyła roczek, ale jej mama wciąż pamięta, jak ciężko przeszła opryszczkę (facebook)

3. Opryszczka wargowa i opryszczka narządów płciowych

Opryszczka wargowa jest wywoływana przez inny podtyp wirusa niż opryszczka narządów płciowych. Ta druga może być groźna dla płodu, jeśli ciężarna matka zarazi się w ciągu sześciu tygodni od zapłodnienia. Do przekazania wirusa noworodkowi może dojść podczas naturalnego porodu.

Jeśli u dziecka zauważymy wzmożoną senność, drażliwość, niechęć do jedzenia, podwyższoną temperaturę, wysypkę lub rany na skórze lub w jamie ustnej, należy udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Szczególnie niebezpieczne objawy to zaburzenia oddychania lub zasinienie powłok skóry.

Leczenie opryszczki u niemowląt i noworodków polega na terapii lekami przeciwwirusowymi, a w razie potrzeby drażana jest dodatkowa antybiotykoterapia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze