Trwa ładowanie...

Dziecko urodziło się "w czepku". Taki poród zdarza się raz na 80 tysięcy

 Marta Słupska
14.05.2023 13:20
Dziecko urodziło się „w czepku”
Dziecko urodziło się „w czepku” (Daily Mail)

Zdjęcia z narodzin małego Bernardo są niesamowite. "Wygląda jak lalka wychodząca z bańki" - powiedziała fotoreporterom matka chłopca.

spis treści

1. Dziecko w niepękniętym pęcherzu płodowym

Szacuje się, że jedno na 80 tys, dzieci rodzi się "w czepku". Oznacza to, że malec, po wyjęciu z jamy macicy, wciąż znajduje się w niepękniętym worku owodniowym. Najczęściej zdarza się tak podczas cesarskiego cięcia, jednak jest możliwe, chociaż rzadziej, podczas porodu siłami natury.

Do takich niesamowitych narodzin doszło w Brazylii. Jacqueline Melo Oliveira, która przez czternaście lat wcześniej próbowała zajść w ciążę, urodziła przez cesarskie cięcie bliźnięta: Rafaela i Bernardo.

Ten drugi przyszedł na świat minutę po swoim bracie i po wyjęciu z macicy pozostawał w niepękniętym worku owodniowym.

Jose Carlos Jesus Gaspar, lekarz odbierający poród, zapewnił, że chłopiec w worku wciąż znajdował się w środowisku, w którym spędził ostatnie dziewięć miesięcy. W takiej sytuacji lekarze starają się ostrożnie otworzyć worek, pozwalając na odfiltrowanie płynu.

W czepku urodzony
W czepku urodzony (Daily Mail)

- To niesamowite, prawda? Jest idealny. Wygląda jak lalka wychodząca z bańki. Widziałam takie narodziny w mediach społecznościowych, ale nigdy nie myślałam, że to przytrafi się właśnie mnie - mówiła fotoreporterom matka chłopców.

2. "W czepku urodzony" - co to znaczy?

Powszechnie mówi się, że ktoś jest "w czepku urodzony". To określenie na osobę, której wszystko się w życiu udaje. Jest to również pełnoprawny termin medyczny.

Worek owodniowy, czyli pęcherz płodowy, to miejsce, gdzie przez dziewięć miesięcy ciąży dojrzewa płód. Jego zadaniem jest ochrona nienarodzonego jeszcze człowieka - zarówno przed urazami, jak i wahaniami temperatury oraz mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Zobacz film: "Ekspertka o zmianach w wyglądzie piersi karmiących mam"

Pęcherz płodowy zwykle pęka w trakcie porodu. Bywa jednak, że tak się nie dzieje, a dziecko rodzi się bez jego rozerwania.

Z kolei podczas planowanego zabiegu cesarskiego cięcia lekarz przecina powłoki brzuszne kobiety, w tym również worek owodniowy. Może się jednak zdarzyć, że przetnie macicę bez naruszania pęcherza płodowego. Dopiero po jego otwarciu dziecko może zaczerpnąć swój pierwszy oddech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze