Trwa ładowanie...

Echolalia. Jak ją rozpoznać u dziecka, w jaki sposób leczyć?

 Ewa Rosiecka
14.11.2021 17:17
Echolalia
Echolalia (Adobe Stock)

Echolalia u dzieci polega na powtarzaniu przez najmłodszych słów lub zdań zasłyszanych u dorosłych. Jest naturalnym etapem rozwoju i zwykle nie budzi w rodzicach niepokoju. W niektórych przypadkach może być jednak objawem choroby. Jak rozpoznać echolalię u dziecka? W jakiej sytuacji powinniśmy baczniej przyjrzeć się temu zjawisku? O czym może świadczyć echolalia?

spis treści

1. Czym jest echolalia?

Echolalia to powtarzanie zasłyszanych słów lub zwrotów. Jest zupełnie naturalna w pierwszych latach życia. Dzieci słysząc dorosłych, powtarzają po nich wyrazy, ucząc się w ten sposób języka.

W późniejszych latach echolalia jest traktowana jednak jako objaw choroby. Osoba dotknięta tą przypadłością może wypowiadać zasłyszane treści w takim samym porządku, a czasem nawet tym samym tonem, przez co, słuchając go możemy mieć wrażenie odsłuchiwania nagrania.

Zaburzenia rozwoju dziecka
Zaburzenia rozwoju dziecka

Zaburzenia rozwoju dziecka mogą mieć charakter emocjonalny lub somatyczny. Jeśli dziecko ma niesprzyjające

przeczytaj artykuł

2. Jak rozpoznać echolalię u dziecka?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jakie objawy echolalii możemy zaobserwować? Może być to:

  • brak inicjatywy do rozmowy z innymi dziećmi;
  • brak spontanicznych reakcji językowych;
  • ograniczanie wypowiedzi jedynie do naśladownictwa;
  • brak związku wypowiedzi z rzeczywistą sytuacją.

Chory powtarzając dane słowa i wyrażenia nie ma na celu komunikowania czegokolwiek, nie wykazuje inicjatywy w mówieniu ani też reakcji na wypowiedzi innych osób. Nie podtrzymuje rozmowy ani nie tworzy złożonych wypowiedzi, nie rozumie pojęć abstrakcyjnych i ma problemy z pragmatyką językową.

3. Przyczyny echolalii

W większości przypadków echolalia u dzieci, jak wspomnieliśmy, jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Nie ma powodów do obaw, jeśli dotyczy dzieci rocznych i dwuletnich, jednak już gdy pojawia się u dzieci trzyletnich, może być objawem choroby. Jeśli u dziecka w tym wieku występuje echolalia, powinniśmy udać się z nim do specjalisty na konsultację.

Przyczyną echolalii u starszych dzieci może być:

4. Jakie są rodzaje echolalii?

Echolalia w zależności od sposobu powtarzania słów dzieli się na:

  • natychmiastową (bezpośrednią);
  • odroczoną.

W przypadku pierwszego rodzaju dziecko wypowiada frazy lub słowa od razu po ich usłyszeniu. Gdy mamy do czynienia z drugim wariantem, dziecko powtarza zasłyszane słowa dopiero po jakimś czasie. Odstęp ten może wynosić od kilku godzin do nawet kilku miesięcy.

Całościowe zaburzenia rozwoju
Całościowe zaburzenia rozwoju

Całościowe zaburzenia rozwoju to szereg zaburzeń, które w różnym stopniu upośledzają prawidłowy rozwój

przeczytaj artykuł

5. Leczenie echolalii u dzieci

W przypadku echolalii u najmłodszych bardzo ważna jest praca nad poprawą komunikacji werbalnej, zarówno w sesjach terapeutycznych, jak i w domu. Dzieci uczone są mówić prostym, ale zróżnicowanym językiem, a także formułować własne wypowiedzi, a nie jedynie powtarzać te zasłyszane.

Często stosowana jest metoda niedokończonych zdań, zachęcając dziecko do uzupełniania samodzielnie przez nie wypowiedzi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze