Trwa ładowanie...

Gdyby nie była w ciąży, nie zachorowałaby na raka. Jest tak rzadki, że pielęgniarki musiały go googlować

Avatar placeholder
23.05.2022 16:58
Gdyby nie była w ciąży, nie zachorowałaby na raka
Gdyby nie była w ciąży, nie zachorowałaby na raka (Facebook)

Dziesięć tygodni po porodzie u Darlene Lynch zdiagnozowano nowotwór. Okazało się, że 32-latka cierpi na bardzo rzadko występującego raka kosmówki z przerzutami do płuc. Prawdopodobnie nie zachorowałaby, gdyby nie była w ciąży, ponieważ kosmówczak najczęściej rozwija się w tkance tworzącej łożysko.

spis treści

1. Urodziła dziecko i dowiedziała się, że ma raka

Darlene Lynch, w grudniu 2021 roku, powitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Dziesięć tygodni później została przewieziona do szpitala z ciężkim krwotokiem.

Lekarze zdiagnozowali u 32-latki raka kosmówki - inaczej kosmówczaka lub nabłoniaka kosmówkowego (łac. chorioncarcinoma), to nowotwór złośliwy, który może powstawać w macicy, jajnikach lub jądrach (kosmówczak jądra).

Urodziła dziecko i dowiedziała się, że ma raka
Urodziła dziecko i dowiedziała się, że ma raka (Facebook)

2. Pielęgniarki musiały wygooglować jej nowotwór

- Nie mogłam w to uwierzyć. Próbowałam znaleźć jakieś informacje w sieci na temat tego nowotworu, było bardzo trudno. Nawet pielęgniarki na oddziale mówiły - "Nie słyszałyśmy o tym wcześniej. Gdy dowiedziałyśmy się, na jaki nowotwór pani choruje, musiałyśmy go wygooglować" - wspomina.

Rak rozwijał się bardzo szybko, dał już przerzuty do płuc.

- Lekarze powiedzieli, że muszę jak najszybciej poddać się chemioterapii - opowiada Darlene.

Po prawie dwóch miesiącach wyczerpującego leczenia medycy poinformowali kobietę, że guzy zmniejszyły się o połowę. Co więcej, rak nie rozprzestrzenił się poza płuca. To daje nadzieję, że młodej mamie uda się pokonać chorobę.

- Muszę się cały czas badać. Lekarze twierdzą, że ten nowotwór często daje przerzuty do mózgu - tłumaczy.

Darlene zapewnia, że jest dobrej myśli, bo ma dla kogo walczyć.

- Nowotwór zabrał mi tak dużo cennego czasu, który mogłam spędzić z synkiem. Nie chcę, żeby to się kiedykolwiek powtórzyło - mówi.

Kobieta chce również wspierać inne osoby, które walczą z tą chorobą. Założyła konto na Instagramie @my_choriocarcinoma_journey, gdzie podzieliła się swoją historią, aby zwiększyć świadomość na temat tego nowotworu.

3. Rak kosmówki

Rak kosmówki występuje u jednej na około 30 tysięcy ciężarnych kobiet. Najczęściej rozwija się przy ciąży zaśniadowej, pozamacicznej czy poronieniu, ale może wystąpić również przy normalnym przebiegu ciąży. Tworzy przerzuty do płuc, nerek, mózgu, pochwy i wątroby.

Typowymi objawami kosmówczaka są:

  • silne krwawienia między miesiączkami,

  • bóle brzucha,

  • nudności,

  • wymioty,

  • bóle w klatce piersiowej.

Kobieta, która zauważy u siebie takie objawy, powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Szybkie podjęcie chemioterapii daje dobre rezultaty w leczeniu raka kosmówki.

Jak zapobiegać temu nowotworowi?

Ważne, by obserwować organizm, dbać o zdrową dietę (zawierającą produkty bogate w białko oraz witaminę A) i badać się regularnie. Szczególnie ważne są badania USG narządów rodnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze