Hashimoto a dieta. Co jeść? Czego unikać?
Hashimoto a dieta. Te dwa słowa idą ze sobą w parze, żywienie w niedoczynności tarczycy ma bowiem kluczowe znaczenie w procesie leczenia. Sprawdźmy zatem, czego nie jeść przy Hashimoto, o jakie produkty wzbogacić swoją dietę i jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy.
1. Co to jest Hashimoto?
W przebiegu choroby Hashimoto układ immunologiczny atakuje własne komórki tarczycy. To powoli niszczy ten gruczoł, co sprzyja rozwojowi niedoczynności tarczycy.
Zachorowalność na chorobę Hashimoto rośnie wraz z wiekiem. Schorzenie siedem razy częściej dotyczy kobiet, co prawdopodobnie ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie (szczególnie w czasie dojrzewania, ciąży i menopauzy).
Objawy choroby Hashimoto to m.in.:
- nadwaga mimo zdrowego i racjonalnego odżywiania,
- blada i sucha skóra,
- częste zmiany nastroju,
- senność,
- zmęczenie nie wynikające z przepracowania,
- zaparcia,
- problemy z koncentracją,
- bóle mięśniowe, sztywność i bóle stawów,
- zaburzenia miesiączkowania.
2. Choroba Hashimoto – przyczyny
W przypadku choroby Hashimoto może wystąpić genetyczna predyspozycja do tego typu schorzenia. Coraz częściej jednak do jej rozwoju dochodzi pod wpływem działania czynników środowiskowych. Wpływ na jej pojawienie się mogą mieć m.in. poważna choroba, infekcja, bardzo duży stres, ciąża, obniżenie odporności, zaburzenia odżywiania.
Choroby Hashimoto nie można wyleczyć. W przebiegu jej leczenia przyjmuje się brakujące hormony tarczycy (syntetyczny analog tyroksyny (T4)). Tabletkę zaleca się brać rano na pusty żołądek. Nie należy łączyć leku z preparatami żelaza, wapnia, wodorotlenkiem glinu, inhibitorami pompy protonowej oraz z produktami bogatymi w błonnik pokarmowy.
W przypadku niedoczynności tarczycy, dieta ma szczególne znaczenie. Jak powinna wyglądać?
3. Hashimoto. Co jeść?
Dieta przy niedoczynności tarczycy niewiele różni się od założeń zdrowego i racjonalnego odżywiania.
Do jadłospisu warto włączyć ryby morskie (np. makrelę, dorsza, śledzie), które są dobrym źródłem jodu i kwasów omega-3.
By synteza hormonów tarczycy przebiegała prawidłowo, organizmowi nie może brakować również selenu. Pierwiastek ten znajdziemy m.in. rybach i skorupiakach, orzechach brazylijskich, jajkach, gryce, kakao i grzybach.
Dieta przy niedoczynności tarczycy powinna mieć charakter przeciwzapalny. Bardzo ważna jest suplementacja witaminą D, która wspomaga leczenie wielu chorób autoimmunizacyjnych, również choroby Hashimoto. Uzasadniona jest więc regularna kontrola poziomu metabolitu 1,25-dihydroksycholekalcyferolu, by w razie potrzeby włączyć suplementację.
Nie wolno też zapominać o dobrych źródłach żelaza i cynku. Pierwiastki te znajdziemy m.in. w mięsie, amarantusie, płatkach owsianych i pestkach dyni.
4. Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?
Bardzo ważne jest unikanie produktów, w których obecne są związki goitrogenne (wolotwórcze), w szczególności izoflawonoidów sojowych oraz tioglikozydów. Znajdziemy je m.in. w brukselce, kapuście, brokułach, jarmużu, gorczycy, soi, gruszkach i brzoskwiniach.
Zaleca się też wyeliminować z diety produkty wysoko przetworzone, bogate w rafinowane cukry i nasycone kwasy tłuszczowe.
5. Co jeść przy Hashimoto, żeby schudnąć?
Z nadmiarem kilogramów zmaga się wielu chorych z niedoczynnością tarczycy. Z jednej strony jest to problem estetyczny, z drugiej zaś nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Jednak każdy, kto walczył z nadwagą wie, jak trudna jest to walka. Wiele osób zastanawia się też, co jeść przy niedoczynność tarczycy, by dodatkowych kilogramów nie przybywało.
Ważne są regularne i dobrze zbilansowane posiłki. W ciągu dnia powinno być ich pięć, a elementem każdego z nich powinny być świeże warzywa i owoce. Unikać należy słodyczy, zwłaszcza kupnych, jak również słodkich napojów gazowanych.
Szalenie ważna jest również aktywność fizyczna. Ruch nie tylko pozwoli nam zadbać o swoją sylwetkę, ale też pozytywnie wpłynie na pracę tarczycy.
Pragnienie powinno się gasić wodą, której zaleca się wypijać ok. 1,5 l dziennie. Jej smak można wzbogacić cytrusami lub miętą, unikać zaś należy słodkich syropów.
U osób z chorobą Hashimoto, dieta pozwalająca schudnąć niewiele różni się od zaleceń dla osób zdrowych. Podstawą jest zachowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i odpowiedni poziom aktywności fizycznej.
Jesli jednak mamy wątpliwości co jeść przy niedoczynności tarczycy lub bezskutecznie staramy się pozbyć nadmiaru kilogramów, warto skonsultować się z dietetykiem.