Trwa ładowanie...

Hemofobia. Jakie są jej objawy, jak leczyć hemofobię?

 Ewa Rosiecka
19.12.2021 16:22
Hemofobia - jak leczyć
Hemofobia - jak leczyć (Adobe Stock)

Hemofobia to jeden z rodzajów fobii. Oznacza lęk przed krwią i wszystkim, co z nią związane: widokiem, badaniami czy skaleczeniami. Zdarza się, że osoba cierpiąca na hemofobię może na widok krwi tracić przytomność. Jest uciążliwa w życiu codziennym, a szczególnie gdy musimy regularnie poddawać się badaniom, np. w ciąży. Jak leczyć hemofobię? Do kogo się zgłosić, jeśli podejrzewamy u siebie to zaburzenie? Przeczytaj w naszym artykule.

spis treści

1. Co to jest hemofobia?

Hemofobia to niekontrolowany lęk przed krwią, zarówno swoją, jak i cudzą. Po raz pierwszy termin ten został użyty w 1972 roku przez amerykańskiego psychiatrę, George’a Weinberga. Wiąże się ze wszystkimi sytuacjami związanymi z krwią, takimi jak: pobieraniem, oddawaniem krwi, skaleczeniami itp.

Lęk przed krwią jest diagnozowany jako zaburzenie nerwicowe. U chorej osoby sama myśl o możliwości pojawienia się sytuacji fobicznej wywołuje lęk przed wystąpieniem następnego napadu lęku.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Przyczyny tego zaburzenia nie do końca są znane, jednak prawdopodobnie hemofobia wynika z przykrych, nierzadko traumatycznych wydarzeń z przeszłości (głównie z dzieciństwa), związanych z krwią.

Dlaczego ciężarne nie wykonują badania na obecność wirusa HIV?
Dlaczego ciężarne nie wykonują badania na obecność wirusa HIV?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak chce dowiedzieć się, dlaczego tak mało lekarzy zleca kobietom w

przeczytaj artykuł

2. Jak objawia się hemofobia?

Wśród objawów tego zaburzenia znajdują się:

  • ogólne osłabienie;
  • drżenie rąk;
  • bóle i zawroty głowy;
  • wymioty;
  • nudności;
  • bladość skory;
  • tachykardia;
  • omdlenia.

Osoba chora często unika wykonywania codziennych obowiązków, np. przygotowania obiadu, z uwagi na strach przed ewentualnym skaleczeniem się ostrym narzędziem.

Niechętnie odwiedza placówki zdrowia, w obawie przed skierowaniem na badania, w którego czasie byłaby pobierana krew. Może to prowadzić do zaniedbania swojego zdrowia, a w konsekwencji pogorszenia jego stanu.

Ponadto ciągłe przebywanie w stanie lęku przynosi choremu apatię, osłabienie odporności i brak energii do działania. Permanentny stres powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i pulsu, co może prowadzić m.in. do nadciśnienia tętniczego i chorób serca.

Dodatkowo jeśli osobie chorej zdarzają się omdlenia, w ich skutek może dochodzić do złamań kończyn i innych urazów.

3. Hemofobia w ciąży

Hemofobia może być niebezpieczna, jeśli cierpi na nią ciężarna, ponieważ lęk przed pobieraniem krwi w niektórych przypadkach doprowadza do zaprzestania regularnych, koniecznych w ciąży badań. Skutkiem tego mogą być groźne powikłania ciążowe, będące zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka.

Dodatkowo ciągły stan lękowy może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jeśli u przyszłej matki rozwinie się nadciśnienie tętnicze, ciąża staje się ciążą wysokiego ryzyka.

Powikłania związane z nadciśnieniem tętniczym u ciężarnej to m.in.:

  • niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu;
  • przedwczesne oddzielenie łożyska;
  • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu lub jego obumarcie;
  • stan przedrzucawkowy u ciężarnej;
  • rozwój zespołu HELLP (niedokrwistość hemolityczna) u ciężarnej;
  • krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego u przyszłej matki;
  • niewydolność nerek, układu krążenia i podwyższenie enzymów wątrobowych, łącznie ze zgonem przyszłej matki.

4. Jak leczyć hemofobię?

Hemofobia jest uleczalna, a sposób terapii zależy od stopnia nasilenia objawów, jakie dokuczają choremu. W niektórych przypadkach wystarczy terapia psychologiczna, czasem może być konieczna konsultacja u lekarza psychiatry.

Psycholog w czasie terapii stosuje odpowiednie techniki behawioralne, których zadaniem jest nauczenie pacjenta zmiany zachowań dotyczących stresogenu (tutaj krwi) i zaprzestania negatywnych emocji, które się z nim wiążą.

Wdrażane są również różnego rodzaju techniki relaksacyjne, które zmniejszają poziom stresu i umożliwiają efektywny wypoczynek. W przypadku, gdy wyżej wymienione leczenie nie przynosi pożądanego skutku, może pojawić się konieczność leczenia farmakologicznego.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie medykamenty są dozwolone w czasie ciąży i karmienia piersią, dlatego w każdym przypadku należy poinformować lekarza prowadzącego terapię o swoim stanie.

Lęk przed krwią można próbować opanować samodzielnie, a szczególnie pomocne w tym będzie wsparcie bliskich i przyjaciół. Warto spróbować technik relaksacyjnych, pomagających opanować strach i zniwelować nieprzyjemne odczucia z nim związane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze