Trwa ładowanie...

Jak dobrze wybrać soczewki kontaktowe?

Avatar placeholder
28.06.2019 10:47
Jak dobrze wybrać soczewki kontaktowe?
Jak dobrze wybrać soczewki kontaktowe? (123rf)

Coraz częściej soczewki kontaktowe zastępują tradycyjne okulary. Dzieje się tak, ponieważ szkiełka są wygodne i pozwalają uprawiać aktywność fizyczną. Aby soczewki właściwie korygowały wzrok, muszą być dobrane idealnie.

spis treści

1. Dobieramy soczewki kontaktowe

Rodzaj soczewek należy skonsultować z okulistą. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza odpowiednie badanie kwalifikacyjne. Określa w ten sposób typ wady i potrzebną moc soczewek. Przy ich noszeniu potrzebne są również wizyty kontrolne, które zwyczajowo odbywają się co 6 miesięcy. Są one potrzebne, ponieważ stwierdzają, czy noszenie soczewek nie wywołuje innych dolegliwości.

Dobór soczewek kontaktowych powinien być skonsultowany z lekarzem okulistą
Dobór soczewek kontaktowych powinien być skonsultowany z lekarzem okulistą (123RF)

2. Procedura wymiany soczewek

W czasie użytkowania na szkłach mogą gromadzić się osady. Dlatego też niezmiernie istotna jest właściwa ich pielęgnacja. Możemy korzystać z soczewek jednodniowych. W ten sposób unikniemy konieczności utrzymywania ich w idealnym stanie. Używanie jednorazowych szkiełek to jednak wybór kosztowny. W trybie dziennym możemy zakładać roczne soczewki. Szkła musimy bardzo dokładnie pielęgnować. Dodatkowo musimy je odbiałczać poprzez używanie preparatów enzymatycznych. Najbardziej popularne są jednak soczewki miesięczne. Cechuje je niska cena i prostota w utrzymaniu w czystości.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Zasady użytkowania szkieł kontaktowych

Bezwzględnie nie powinniśmy używać szkieł, jeśli minął ich termin ważności. Kontrolujmy moc soczewki i przestrzegajmy terminów wizyt u okulisty. Jeśli nie są to soczewki nocne, koniecznie ściągnijmy je przed spaniem.

4. Jak zdejmować i zakładać soczewki?

Podstawowa zasada mówi: zawsze dbaj o czystość dłoni. Na naszych rękach nie powinny znajdować się pyłki i inne ciała obce. Nie wolno zakładać uszkodzonej soczewki. Szkiełko należy delikatnie wyjąć z pudełeczka. Zakładamy je zawsze półkolistym kształtem. Podczas tej czynności górną powiekę kierujemy do góry, dolną zaś do dołu. Palcem wskazującym umieszczamy obiekt na oku i mrugamy. Źle założoną soczewkę możemy przesunąć. Pojemniki na szkła muszą być regularnie dezynfekowane. Pomoże nam w tym specjalny płyn. Ściąganie soczewki jest dosyć prostym zabiegiem. Delikatnie trzymamy ją kciukiem i palcem wskazującym zsuwamy w dół. Nie wolno używać pęsety i paznokci.

Musisz to wiedzieć

5. Czy szkła kontaktowe wykluczają makijaż?

Oczywiście, że nie. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Oczy malujmy już po założeniu szkieł. Niektóre kosmetyki są odradzane przy soczewkach kontaktowych, ponieważ mogą być przyczyną ich uszkodzenia. Odradza się również malowanie kredką wewnętrznej strony powieki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze