Trwa ładowanie...

Okulary – jak dobrać szkła?

Avatar placeholder
18.06.2017 23:38
Okulary – jak dobrać szkła?
Okulary – jak dobrać szkła?

Okulary to w ostatnich latach modne akcesorium. Wiele osób decyduje się na noszenie ich jako ozdoby, nie zwracając kompletnie uwagi na wzrok. A przecież to do korygowania wady wzroku okulary zostały stworzone. Zanim więc zdecydujemy się na ich wybór, należy wykonać odpowiednie badanie.

Wzrok zbadać może zarówno lekarz okulista, jak i specjalista optometrysta. Bardzo często jedna osoba posiada obie specjalności. Jeżeli jednak stajemy przed koniecznością dokonania wyboru, warto zapamiętać, że okulista zajmuje się chorobami oczu, a optometrysta – wadami wzroku.

Okulary oprócz właściwości leczniczych, są również dodatkiem modowym
Okulary oprócz właściwości leczniczych, są również dodatkiem modowym (123RF)

1. Wybór okularów

Wybór oprawek i szkieł zależy od pacjenta, czyli osoby, która produkt leczniczy, jakim są okulary, będzie użytkować. Badanie wzroku nie zawsze jednoznacznie określa stopień wady, gdyż jego wynik bezpośrednio zależny jest od osoby, która komunikuje podczas badania, czy i jak widzi.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Oprawki są niemalże całkowicie uzależnione od mody i preferencji pacjenta. Znaczenie ma również półka cenowa, gdyż w dzisiejszych czasach oprawki mogą kosztować zarówno kilkadziesiąt złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy. Samo badanie wzroku to zazwyczaj koszt pomijalny przy zakupie okularów.

Większy problem, a właściwie większy poziom skomplikowania, pojawia się przy wyborze soczewek okularowych. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego specjalisty, który posiada wiedzę na temat produktów.

2. Prawidłowe widzenie

Noszenie okularów ma umożliwić osobie z wadą wzroku prawidłowe widzenie, bez zniekształceń i pogorszenia ostrości. Dobrze dobrane wartości szkieł i wygodne oprawki sprawiają, że okulary są niemal nieodczuwalne na twarzy, nie uciskają, nie powodują bólu głowy. Z kolei źle dobrane okulary to zarówno dolegliwości bólowe, jak i zawroty głowy, zniekształcony obraz i możliwość nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Dlatego tak ważne jest, by badanie wzroku przeprowadzał doświadczony specjalista.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Jak dbać o okulary?

O tym, jak należy dbać o okulary, z pewnością opowie specjalista, który je sprzedaje. Każda soczewka, szczególnie jeśli posiada dodatkowe powłoki, wymaga specjalnego traktowania, gdyż wszelkie jej uszkodzenia wpłyną na jakość widzenia. Zazwyczaj do konserwowania i czyszczenia okularów wystarczą specjalistyczne, nierozmazujące zanieczyszczeń chusteczki. Czasem dołącza się do nich specjalny płyn. Nie można czyścić soczewek za pomocą zwykłych chusteczek, papieru toaletowego czy ubrania. Mimo pozornej miękkości tego typu materiałów, mogą one niestety powodować mikrouszkodzenia soczewek, a przez to pogarszać jakość obrazu.

4. Z czego robi się soczewki okularowe?

Nie jest prawdą, że soczewki robi się tylko ze szkła. Kiedyś rzeczywiście tak było. Dziś , oprócz klasycznych soczewek mineralnych, mamy też możliwość wyboru soczewek organicznych (plastikowych). Ich wadą jest szybsze pojawianie się zarysowań, a zaletą – lekkość.

5. Jednoogniskowe czy wieloogniskowe?

Soczewki jednoogniskowe korygują jeden rodzaj wady wzroku. Wieloogniskowe polecane są przy jednoczesnym występowaniu np. krótkowzroczności i nadwzroczności. Dzięki charakterystycznej budowie soczewek możliwe jest dobre widzenie zarówno na odległość, jak i podczas czytania.

Istnieją także soczewki trójogniskowe. Najpopularniejszym rodzajem w ostatnich latach są soczewki progresywne, w których zastosowana jest tzw. płynna ogniskowa umożliwiająca dobre widzenie zarówno do bliży, dali, jak i w odległości pośredniej. Jednocześnie są to soczewki bardzo estetyczne, brak jest tu widocznych krawędzi odznaczających różne ogniskowe.

Musisz to wiedzieć

6. Soczewki specjalnego zastosowania

Wiele osób, w szczególności kobiet, zwraca uwagę na aspekty estetyczne okularów. Częstym problemem jest wizualne pomniejszenie oczu przy dużej krótkowzroczności. Aby uniknąć tego efektu, stosuje się soczewki asferyczne.

Z kolei dla osób pracujących na świeżym powietrzu poleca się soczewki fotochromowe, które zabarwiają się pod wpływem światła, ograniczając jego dostęp do oka. Zaletą soczewek fotochromowych jest stopniowe zaciemnianie pola widzenia, dostosowane do zmieniającego się poziomu oświetlenia.

7. Powłoki ochronne

Każdy salon optyczny oferuje powłoki nakładane na szkła, które mają pomóc w codziennym użytkowaniu. Mogą to być powłoki, które np. ułatwiają czyszczenie, ale również filtry UV, warstwy utwardzające, chroniące przed drobnymi uszkodzeniami. Bardzo często stosuje się warstwy antyrefleksyjne, likwidujące powstawanie odblasków. Ostatnimi czasy coraz częściej używane są specjalistyczne powłoki zatrzymujące określony rodzaj światła lub rozjaśniające obraz, umożliwiające np. komfortową pracę przy komputerze lub jazdę samochodem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze