Trwa ładowanie...

Jak wybrać krople do oczu?

Łzy odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu oka. Ich głównym zadaniem jest nawilżanie gałki ocznej, a także oczyszczanie oka z drobnoustrojów. Jeśli pojawia się zaczerwienienie oczu, poczucie piasku pod powiekami, delikatny ból oka, niewyraźnie widzenie, mogą to być objawy ZSO, czyli zespołu suchego oka.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jest to dolegliwość, której przyczyn trzeba szukać w zbyt małej ilości łez, ich szybkim parowaniu lub nieprawidłowym składzie.

1. Krople nawilżające

Przy ZSO okulista zaleci stosowanie kropel nawilżających, tzw. sztucznych łez.

Krople do oczu powinny być przypisane przez okulistę
Krople do oczu powinny być przypisane przez okulistę

W ich składzie najczęściej znajduje się woda i polimery, czyli substancje utrzymujące wodę na powierzchni gałki ocznej. Wybierając krople, trzeba zwrócić uwagę na ich skład, w którym powinien się znaleźć kwas hialuronowy, czyli naturalny składnik struktury oka.

To też warto wiedzieć

Odradza się stosowanie roztworu soli fizjologicznej, ponieważ przy tej dolegliwości jest to nieskuteczny preparat. Trzeba unikać konserwantów w kroplach, które mogą prowadzić nie tylko do alergii, ale także do nadwrażliwości oka. Krople skutecznie nawilżają powierzchnię gałki ocznej.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Ponieważ środki te mogą powodować chwilowe zaburzenia ostrości widzenia, osoby kierujące pojazdami nie powinny ich stosować przed pracą. Preparat może być stosowany 3 razy dziennie bez konieczności 8-godzinnych przerw. Rygorystyczny system aplikowania kropli jest zalecany w przypadku ostrych stanów chorób oczu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.