Trwa ładowanie...

O czym świadczy uczucie piasku pod powiekami?

Powierzchnia oka pokryta jest tzw. filmem łzowym, którego głównym zadaniem jest oczyszczanie z zanieczyszczeń i nawilżanie oka. Ma być on także ochroną gałki ocznej przed zakażeniem i uszkodzeniem i dodatkowo umożliwia ostre widzenie.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Jakie są objawy ZSO?

Zanim poznamy objawy, należy wiedzieć, jakie są przyczyny ZSO. Jest to dolegliwość spowodowana niedostateczną ilością łez skutkującą niewłaściwym nawilżeniem oka. Zespół suchego oka to nie tylko brak łez, ale również ich nieprawidłowy skład lub zbyt szybkie parowanie.

Niektóre z objawów to:

  • przekrwione spojówki,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • opuchnięte powieki,
  • świąd oczu,
  • światłowstręt,
  • niewyraźne widzenie,
  • ból oczu,
  • pieczenie oczu.
Jednym z objawów ZSO jest uczucie pieczenia pod powiekami
Jednym z objawów ZSO jest uczucie pieczenia pod powiekami

Zespół suchego oka jest coraz częściej diagnozowany. Może to mieć swoje przyczyny w dużej ilości czasu spędzonego przy komputerze czy długim przebywaniu w klimatyzowanych, zadymionych czy zakurzonych pomieszczeniach.

To też warto wiedzieć

Co jeszcze może wpływać na ZSO? Mogą to być:

2. Jak wykryć ZSO?

Oczywiście diagnozę może postawić tylko okulista. Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, aby poznać czynniki wpływające na taki stan oka. Badaniami, które mają potwierdzić lub wykluczyć ZSO, są dwa typy testów. Pierwszy polega na pomiarze ilości łez, drugi na zbadaniu ich jakości. Oba testy są bezbolesne.

3. Jak leczyć ZSO?

Zbyt sucha gałka oczna jest narażona na działanie wirusów i bakterii. Dodatkowo suche oko jest nadwrażliwe na działanie bodźców z zewnątrz. Oczywiście najprostszym sposobem byłoby wyeliminowanie czynnika wywołującego dolegliwość, ale nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej okulista zaleca stosowanie kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez. Na rynku można kupić wiele rodzajów tych kropli, ale najwłaściwsze będą te pozbawione konserwantów.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Preparat może być w postaci kropel, ale także w postaci sprayu aplikowanego na powierzchnię powieki. Środki w tej formie są polecane osobom noszącym soczewki kontaktowe. Przy dużym niedoborze łez lekarz decyduje się na zabieg zatkania kanalików ocznych specjalistycznymi koreczkami. Nasilające się objawy ZSO wpływają na pogorszenie komfortu życia, a nieleczone mogą doprowadzić do zmętnienia rogówki lub jej owrzodzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.