Jak rozpoznać zespół suchego oka?
Pieczenie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, częste łzawienie czy poczucie zmęczenia to objawy ZSO. Czym jest zespół suchego oka? Jest to dolegliwość spowodowana zbyt małą ilością wydzielanych łez lub ich nieprawidłowym składem. Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób okulistycznych.
1. Czym jest film łzowy?
Zadaniem łzy jest powlekanie oka, czyli tworzenie tzw. filmu łzowego, który rozprowadza się podczas czynności mrugania.
W jego skład wchodzą warstwy: śluzowa, która odpowiada za prawidłowe przyleganie łez do powierzchni oka, wodna, której zadaniem jest odżywianie, dotlenianie i nawilżanie gałki oka, * tłuszczowa, która zapobiega wpływaniu łez pod powieki.
2. Jak leczyć ZSO?
Głównym leczeniem jest zastosowanie kropli nawilżających i ich regularne stosowanie. Na rynku dostępne są liczne preparaty, ale okuliści polecają tzw. sztuczne łzy bez konserwantów, ponieważ wtedy jest zminimalizowane ryzyko alergii czy nadwrażliwości oka.
To też warto wiedzieć
Konserwanty mogą nasilać objawy ZSO. Najlepszym wyborem są krople do oczu na bazie hialuronianu sodu, który jest jednym ze składników naturalnych łzy.
Przyjmowanie i dawkowanie kropli jest zależne od natężenia i intensywności objawów. Krople bez konserwantów można stosować bez ryzyka przedawkowania czy uzależnienia.