Trwa ładowanie...

Objawy zespołu suchego oka

Avatar placeholder
04.06.2017 15:36
Objawy zespołu suchego oka
Objawy zespołu suchego oka

Kiedy zespół suchego oka uaktywnia się najczęściej? Dzieje się tak przy pracy przy komputerze, a także, gdy przebywamy dłużej w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zespół suchego oka cechuje zaczerwienienie gałek ocznych, uczucie pieczenia, światłowstręt. Także samo patrzenie może sprawić ból. Jak zmniejszyć lub zlikwidować dolegliwość?

spis treści

1. Jakie są objawy ZSO?

W zdrowym oku łzy mają za zadanie nie tylko oczyszczanie gałki z kurzu czy bakterii, ale także jej nawilżanie, co sprawia, że ostrość widzenia jest znacznie lepsza. U niektórych osób, niestety, ilość łez w oku jest zbyt mała lub ich skład jest niewłaściwy, dlatego dochodzi do suchości w oku.

Jakie są objawy ZSO? Do najczęściej wymienianych przez pacjentów należą: podrażnienie oczu, wrażenie piasku pod powiekami mgliste widzenie, światłowstręt, świąd, ciężkość powiek, uczucie zmęczenia, po przebudzeniu pojawia się trudność z otworzeniem powiek. Objawy pogłębiają się w konkretnych sytuacjach i warunkach. W nocy wydziela się mniej łez, co może powodować, że dolegliwości są wyraźniejsze. Pracując długo i często przy komputerze, rzadziej mrugamy, a to również wpływa na pogłębienie się objawów.

ZSO to najczęściej skutek długiej pracy przy monitorze komputera
ZSO to najczęściej skutek długiej pracy przy monitorze komputera
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zespół suchego oka jest również wyraźniejszy, gdy wzrok jest wystawiany na działanie czynników zewnętrznych, np. deszczu, wiatru czy intensywnych promieni słonecznych. Dolegliwości będą się także nasilały w pomieszczeniach klimatyzowanych, a także zakurzonych czy wypełnionych dymem papierosowym.

2. Rozpoznanie ZSO

Podczas wizyty okulista powinien wykonać dwa testy, które potwierdzą lub wykluczą ZSO. Pierwszy ma na celu ocenę, ile łez oko produkuje przez 5 minut. Jeśli wynik pokaże, że od 6 do 14 mm, jest to wynik zadowalający, a poniżej 5 mm świadczy o tym, że jest ich za mało. Drugi test sprawdza jakość łez, badanie wykonuje się biomikroskopem. Jeżeli oba testy będą miały wyniki poniżej normy, to diagnoza ZSO się potwierdzi i będzie wymagała podjęcia specjalistycznego leczenia i częstszych wizyt u okulisty.

To też warto wiedzieć

Jedną z metod leczenia zespołu suchego oka jest zabieg zamknięcia punktów łzowych przy użyciu mikroskopijnych koreczków. W oku znajdują się dwa kanaliki łzowe: dolny i górny, ale najczęściej wystarczy zamknąć ten pierwszy. W zależności od natężenia objawów lekarz może zdecydować o założeniu koreczków czasowych. Są one wykonane z kolagenu lub materiału syntetycznego, które po upływie czasu rozpuszczają się w kanalikach łzowych.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Taka metoda jest stosowana w ostrych przypadkach ZSO lub gdy jest wynikiem innych chorób, np. choroby tarczycy czy cukrzycy. W takich przypadkach zakładane są koreczki na stałe. Poprawa będzie widoczna już w dniu zabiegu, ale wymagane są systematyczne wizyty u okulisty w celu kontroli, czy spełniają one swoją rolę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze