Alergia - AZS, alergie pokarmowe, astma u dzieci
Alergie występują pod różną postacią w poszczególnych grupach wiekowych. U niemowląt i małych dzieci alergia ma postać atopowego zapalenia skóry lub alergii pokarmowej. Małe dzieci dotknięte atopowym zapaleniem skóry są bardziej narażone na alergie i astmę w okresie przedszkolnym. Przejście z jednej formy choroby alergicznej do drugiej nosi miano marszu atopowego. Termin „atopowy” oznacza genetyczną predyspozycję do występowania alergii. Zazwyczaj taka osoba jest uczulona na różne rzeczy, na przykład produkty spożywcze, pyłki, pleśń oraz sierść zwierząt domowych.
1. Atopowe zapalenie skóry
Jest to zwykle najwcześniejsza oznaka alergii, która występuje o 10-20% wszystkich dzieci. Atopowe zapalenie skóry często pojawia się już u niemowląt. Wypryski na skórze dziecka powodują swędzenie, a w podrapanych miejscach tworzy się sucha i czerwona wysypka. Możliwe są również małe, łuszczące się i sączące pęcherzyki.
U niemowląt i bardzo małych dzieci wysypka pojawia się na twarzy, zwłaszcza na policzkach, klatce piersiowej i tyle głowy. Niekiedy może wystąpić także na rękach i nogach. Rozmieszczenie wysypki odzwierciedla, w których miejscach maluch jest w stanie się podrapać, co tłumaczy brak symptomów atopowego zapalenia skóry w okolicach pieluszki. U starszych dzieci wysypka zwykle występuje na skórze łokci i za kolanami. Objawy atopowego zapalenia skóryulegają zazwyczaj pogorszeniu na skutek alergii pokarmowych i alergii na czynniki środowiskowe.
2. Alergie pokarmowe
Również alergie pokarmowe mogą pojawić się u niemowląt i małych dzieci. Zwykle ma to miejsce po wprowadzeniu stałych pokarmów. Niemal u wszystkich dzieci z alergią pokarmową po spożyciu alergenu występują zmiany na skórze, na przykład pokrzywka, świąd lub zaczerwienienie skóry. Symptomy te pojawiają się zwykle w ciągu kilku minut od zjedzenia konkretnego produktu, choć moment ich wystąpienia może być opóźniony nawet o kilka godzin.
Inne objawy alergii pokarmowej u małych dzieci to: nudności, wymioty, bóle żołądka, biegunka, trudności z oddychaniem (symptomy astmy), katar, kichanie oraz zawroty głowy. W niektórych przypadkach dzieci mogą doświadczyć poważnej reakcji alergicznej, tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego, która może stanowić zagrożenie dla życia dziecka.
3. Alergiczny nieżyt nosa
Objawy alergicznego nieżytu nosa występują u około połowy dzieci dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. U większości dzieci alergiczny nieżyt nosa pojawia się dopiero w wieku szkolnym, ale u części pierwsze symptomy mają miejsce wcześniej. Większość małych alergików reaguje nieżytem na sierść zwierząt, kurz oraz pleśń na wcześniejszym etapie swojego rozwoju, a na pyłki w późniejszym czasie.
Symptomy alergicznego nieżytu nosa to: kichanie, katar, zaczerwienienie spojówek, swędzenie w nosie i oczach oraz zatkany nos. Niektóre dzieci doświadczają również spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła, ciemnych cieni pod oczami oraz tak zwanego salutu alergicznego (zmarszczki na mostku nosa od ciągłego wycierania nosa dłonią).
4. Astma u dzieci
Astma występuje u około 8% całej populacji i jest najbardziej powszechną chorobą przewlekłą u dzieci. Większość przypadków astmy ma swój początek w alergii. U co czwartego dziecka z alergicznym nieżytem nosa z czasem pojawia się astma. Astma może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej dotyka kilkuletnich chłopców oraz nastoletnich dziewcząt. Niekiedy zdiagnozowanie astmy u bardzo małych dzieci jest trudne, dlatego warto zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie.
Jednym z głównych objawów astmy u dzieci jest kaszel. U niektórych dzieci jest to jedyny symptom. Kaszel w astmie jest często suchy i silniejszy z rana lub po wysiłku fizycznym. Kaszel może być tak mocny, że prowadzi do wymiotów. Charakterystyczny dla astmy jest także świszczący oddech, który nasila się zazwyczaj po aktywności fizycznej lub kontakcie z innymi czynnikami wywołującymi objawy astmy. Typowe są również trudności z oddychaniem. Niektóre dzieci szybciej tracą oddech niż inne, co powoduje ich niechęć do ćwiczeń fizycznych. W cięższych postaciach astmy trudności z oddychaniem pojawiają się nawet podczas odpoczynku lub w nocy. Ponadto może wystąpić uczucie ścisku w klatce piersiowej. Dziecko może czuć, jakby ktoś mocno je obejmował. Możliwe są również dolegliwości bólowe. Inne objawy astmy u dzieci to: trudności podczas karmienia, towarzyszące dziecku uczucie zmęczenie, niechęć do wysiłku fizycznego oraz problemy ze snem.