Trwa ładowanie...

Astma u dzieci – charakterystyka, wystąpienie ataku, leczenie

Avatar placeholder
23.04.2019 11:09
Astma u dzieci – charakterystyka, wystąpienie ataku, leczenie
Astma u dzieci – charakterystyka, wystąpienie ataku, leczenie (123rf)

Astma u dzieci może mieć podłoże alergiczne. Częstymi objawami astmy jest świszczący oddech czy duszności, które mogą nasilać się, po aktywności fizycznej. Rodzice często bardzo się martwią, kiedy dowiadują się o astmie swojego dziecko. Warto wiedzieć, iż z astmą można prowadzić normalne życie, dlatego należy dokładnie zapoznać się z tą chorobą.

spis treści

1. Astma u dzieci – charakterystyka

Astma u dzieci jest dość często występującą chorobą, szacuje się, że może na nią cierpieć aż jeden milion dzieci. Co ciekawe chłopców chorujących na astmę jest dwa razy więcej niż dziewczynek. Bardzo często objawów astmy nie da się łatwo rozpoznać. Dzieci z astmą mogą żyć nawet kilka lat, zanim lekarz wystawi odpowiednią diagnozę.

Zapalna choroba dróg oddechowych jest najczęstszą przyczyną wystąpienia astmy u dzieci. Niektórzy mówią, iż astma to specyficzny rodzaj zapalenia oskrzeli połączony z ich skurczem. Na wpływ wystąpienia objawów astmy może mieć: wysiłek fizyczny, przyjmowanie nieodpowiednich leków czy nawet zapach dymu tytoniowego.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"
Dziwne czynniki wywołujące atak astmy
Dziwne czynniki wywołujące atak astmy [7 zdjęć]

Czy burza, ulubiona świeczka zapachowa lub aspiryna mogą spowodować atak astmy? Okazuje się, że tak

zobacz galerię

Astma u dzieci może być chorobą dziedziczną, jeżeli oboje rodziców choruje na astmę, to dziecko ma jedynie 30 proc. szans na to, że na nią nie zachoruje. Jeżeli rodzice mają podejrzenia co do możliwości wystąpienia astmy u dziecka, powinni je dokładnie obserwować. Można udać się do lekarza, jeżeli dziecko cierpi z powodu:

  • łzawiących oczu, problemów z oddychaniem (świszczenie, sapkę), objawy mogą wystąpić nawet u niemowlęcia;

  • atopowego zapalenie skóry – atopowe zapalenie skóry może prowadzić do astmy, dlatego należy porozmawiać o tym z alergologiem. Dobrze by było, aby dziecko było pod stałą opieką alergologa;

  • częstego zapalenia płuc – jeżeli zapalenie płuc u dziecka występuje nawet kilka razy w roku, to należy poprosić lekarza o badanie w kierunku chorób alergicznych. Podawanie dziecku kolejnych antybiotyków i leków nie ma sensu, gdyż zatruwają one jedynie organizm dziecka.

2. Astma u dzieci – wystąpienie ataku

Astma u dzieci może przebiegać za każdym razem w odmienny sposób. Podczas napadu dziecko odczuwa silne duszności i ma wrażenie, jakby coś zaciskało się wokół jego szyi. Oddychanie jest znacznie utrudnione, jego wydech jest znacznie dłuższy od wdechu.

Podczas oddechu słychać świst, a dziecko walczy o każdy wdech powietrza. Napad astmy zazwyczaj kończy się odkrztuszaniem śluzowatej wydzieliny. Atak astmy u dzieci może trwać nawet kilka godzin. Jeżeli dziecku zostaną szybko podane odpowiednie leki, to atak minie znacznie szybciej, jeżeli leczenie nie będzie prawidłowo przestrzegane, to ataki mogą się nasilać.

3. Astma u dzieci – leczenie

W celu leczenia astmy u dzieci należy udać się do pulmonologa lub alergologa. Podczas astmy skuteczne są leki:

  • które zmniejszają stan zapalny w nabłonkach oskrzeli;

  • rozkurczają oskrzela;

  • przerywają występowanie duszności.

Musisz to wiedzieć

Dzisiejsze badania wskazują, że najlepiej jest stosować odpowiednie dawki leków do stanu nasilenia choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze