Roztocza – czym są i jak się ich pozbyć?
Coraz częściej pojawia się temat roztoczy, które niestety nie są widoczne gołym okiem, ale mogą występować w obiciach kanap, firankach czy dywanach. Idealnym środowiskiem do tworzenia się roztoczy jest kurz, wilgoć czy miejsce gorące.
1. Czym dokładnie są roztocza?
Są to pasożyty z rodziny pajęczaków. Niestety, są bardzo powszechne i bardzo szybko się pojawiają w miejscach zakurzonych, ciepłych, ale nie tylko, ponieważ gnieżdżą się w bieliźnie pościelowej, kołdrach, materacach czy obiciach łóżek. Zauważono, że ich liczba jest mniejsza w mieszkaniach czy domach położonych na wyżynach czy nad morzem. Okres, w którym jest największy ich wylęg, to czas od maja do sierpnia. W czasie jesiennym i zimowym ich liczebność się zmniejsza. Największym alergenem są odchody roztoczy i niestety to one stanowią najczęstszą przyczynę alergii. Co mogą wywoływać? Migrenowe bóle głowy, katar sienny, zaczerwienienie i swędzenie oczu, a także wysypkę na skórze.
2. Jakie mogą być objawy alergii na roztocza?
Przede wszystkim pojawia się nieżyt nosa, najczęściej rano, w ciągu nocy może dojść do ataku kaszlu, a nawet duszności, czyli objawów kojarzonych z astmą oskrzelową. Inne objawy przy ostrym stanie alergicznym to przewlekły nieżyt błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy. U niektórych chorych diagnozowany jest również wyprysk atopowy. Bardzo często alergia na roztocza zaostrza się w okresie zimowym, co może być spowodowane podrażnieniem śluzówki wywołanym centralnym ogrzewaniem.
3. Jak zlikwidować roztocza?
Niestety, proces jest długotrwały. Przede wszystkim należy systematycznie usuwać kurz z powierzchni, ponieważ większość sprzętów w domu jest podatna na jego osadzanie się. Jeśli jest taki problem, w domu należy wyeliminować wszystkie przedmioty, a mogą to być np. dywan, firanki, koce czy książki. Bardzo ważne jest także systematyczne wietrzenie pomieszczeń. W przypadku bielizny pościelowej należy ją zmieniać nawet co tydzień, prać w wyższej temperaturze, np. 60 stopni, i koniecznie prasować. Niestety, te mikroskopijne stworzenia mogą być przyczyną nie tylko przewlekłego kataru, ale nawet astmy.