Trwa ładowanie...

Roztocza – czym są i jak się ich pozbyć?

Coraz częściej pojawia się temat roztoczy, które niestety nie są widoczne gołym okiem, ale mogą występować w obiciach kanap, firankach czy dywanach. Idealnym środowiskiem do tworzenia się roztoczy jest kurz, wilgoć czy miejsce gorące.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"
spis treści
Kaszel, katar i nieżyt nosa to objawy alergii na roztocza
Kaszel, katar i nieżyt nosa to objawy alergii na roztocza

1. Czym dokładnie są roztocza?

Są to pasożyty z rodziny pajęczaków. Niestety, są bardzo powszechne i bardzo szybko się pojawiają w miejscach zakurzonych, ciepłych, ale nie tylko, ponieważ gnieżdżą się w bieliźnie pościelowej, kołdrach, materacach czy obiciach łóżek. Zauważono, że ich liczba jest mniejsza w mieszkaniach czy domach położonych na wyżynach czy nad morzem. Okres, w którym jest największy ich wylęg, to czas od maja do sierpnia. W czasie jesiennym i zimowym ich liczebność się zmniejsza. Największym alergenem są odchody roztoczy i niestety to one stanowią najczęstszą przyczynę alergii. Co mogą wywoływać? Migrenowe bóle głowy, katar sienny, zaczerwienienie i swędzenie oczu, a także wysypkę na skórze.

Zobacz także:

2. Jakie mogą być objawy alergii na roztocza?

Przede wszystkim pojawia się nieżyt nosa, najczęściej rano, w ciągu nocy może dojść do ataku kaszlu, a nawet duszności, czyli objawów kojarzonych z astmą oskrzelową. Inne objawy przy ostrym stanie alergicznym to przewlekły nieżyt błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy. U niektórych chorych diagnozowany jest również wyprysk atopowy. Bardzo często alergia na roztocza zaostrza się w okresie zimowym, co może być spowodowane podrażnieniem śluzówki wywołanym centralnym ogrzewaniem.

Poznaj 10 powszechnych alergenów
Poznaj 10 powszechnych alergenów [11 zdjęć]

Prawie co drugi Polak ma alergię. Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na nieszkodliwą

zobacz galerię

3. Jak zlikwidować roztocza?

Niestety, proces jest długotrwały. Przede wszystkim należy systematycznie usuwać kurz z powierzchni, ponieważ większość sprzętów w domu jest podatna na jego osadzanie się. Jeśli jest taki problem, w domu należy wyeliminować wszystkie przedmioty, a mogą to być np. dywan, firanki, koce czy książki. Bardzo ważne jest także systematyczne wietrzenie pomieszczeń. W przypadku bielizny pościelowej należy ją zmieniać nawet co tydzień, prać w wyższej temperaturze, np. 60 stopni, i koniecznie prasować. Niestety, te mikroskopijne stworzenia mogą być przyczyną nie tylko przewlekłego kataru, ale nawet astmy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.