Trwa ładowanie...

Zwierzę w domu a alergia

Zwierzę w domu a alergia
Zwierzę w domu a alergia

Unikanie kontaktów dziecka ze zwierzętami nie zminimalizuje ryzyka wystąpienia alergii. Niektórzy naukowcy dowodzą, że towarzystwo zwierząt domowych ma korzystny wpływ na dzieci do 5. roku życia i ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju alergii nosowej. Koty i psy mogą mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia malucha.

spis treści
Samo posiadanie zwierząt nie jest przyczyną alergii na ich sierść
Samo posiadanie zwierząt nie jest przyczyną alergii na ich sierść

1. Profilaktyka alergii

Okazuje się, że posiadanie zwierząt domowych nie stanowi przyczyny alergii na ich sierść u dzieci. Otaczanie się zwierzętami hodowlanymi i psami może wręcz przeciwdziałać rozwojowi takiego uczulenia. Co więcej, wyniki badań naukowców potwierdzają, że obecność psa w domu zmniejsza ryzyko wystąpienia egzemy u dzieci. Jeżeli dorastają one w domu, w którym znajduje się zwierzę, prawdopodobieństwo rozwoju wszystkich rodzajów alergii spada o połowę. W wyniku badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Melbourne wśród dorosłych mieszkańców Europy i Australii ustalono, że ¼ badanych z grupy 8,5 tysiąca respondentów chorowała na alergię nosową w okresie dorastania. Ankietowanych pytano o posiadanie zwierząt domowych i zagrodowych, przypadki występowania objawów alergii, czyli m.in. kataru alergicznego, bólu gardła i opuchlizny oczu. Jako że czynnikiem ryzyka rozwoju alergii nosowej jest palenie papierosów ciężarnej matki i występowanie tej choroby u członków rodziny, te aspekty również włączono do analizy.

2. Ryzyko wystąpienia alergii nosowej

Prawdopodobieństwo zachorowania na alergię nosową spada, jeżeli dziecko wychowuje się w grupie (to znaczy ma rodzeństwo i uczęszcza do przedszkola, gdzie ma kontakt z innymi dziećmi). Ryzyko wystąpienia alergii nosowej maleje, jeżeli w okresie dorastania dziecko ma kontakt ze zwierzętami domowymi. Jeśli wychowuje się na terytorium gospodarstwa domowego, prawdopodobieństwo rozwoju alergii nosowej w życiu dorosłym spada o 30 proc. Z kolei, jeżeli dziecko kształci się w towarzystwie psa, to ryzyko choroby zmniejsza się o 15 proc.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Zobacz także:

Wnioski z tych badań skłaniają do stwierdzenia, że warto posiadać zwierzę w domu. Towarzystwo psa w przypadku dzieci do 5. roku życia wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju astmy i innych schorzeń alergicznych w życiu dorosłym, które mogą być następstwem alergii nosowej. Pytanie o związek posiadania zwierzęcia przez dzieci w późniejszym wieku z obniżeniem ryzyka alergii pozostaje nadal otwarte. Co więcej, naukowcy zdają sobie sprawę, że za obniżone prawdopodobieństwo uczulenia mogą być odpowiedzialne jeszcze inne czynniki, które dotychczas nie zostały zidentyfikowane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze