Trwa ładowanie...

Objawy alergii

 Agnieszka Gotówka
14.10.2020 15:54
Objawy alergii
Objawy alergii

O alergii mówimy wówczas, gdy określona substancja zostanie przez układ immunologiczny sklasyfikowana jako wróg, a organizm zacznie ją zwalczać. Są różne rodzaje alergii, m.in. pokarmowa (np. alergia na mleko, orzeszki ziemne) czy też wziewna.

spis treści

1. Katar sienny i główne objawy

Objawy uzależnione są od stopnia reakcji organizmu na substancję uczulającą. Najczęstszym objawem alergii wziewnej jest katar sienny (nieżyt nosa, alergiczny nieżyt nosa). Wywołują go pyłki roślin (drzew, traw, ziół). Towarzyszyć mu może puchnięcie oczu, łzawienie, kichanie, swędzenie w nosie, ból głowy, uczucie rozbicia. Symptomy te mogą pojawiać się od lutego do sierpnia. Mówimy wówczas o katarze sezonowym. Co ważne, katar sienny wymaga leczenia. Jeśli ten objaw zbagatelizujemy, u pacjenta może dojść do rozwoju astmy. Uczulenie może również objawiać się zaczerwienieniem skóry, pokrzywką, którym to objawom często towarzyszy świąd.

Katar sienny to jeden z głównych objawów alergii
Katar sienny to jeden z głównych objawów alergii

2. Wstrząs anafilaktyczny

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Jeśli alergia jest silna, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Może on wystąpić m.in. po podaniu jakiegoś leku lub kontrastu wykorzystywanego w badaniach radiologicznych, zjedzeniu orzeszków ziemnych, owoców morza, po ukąszeniu owada. Objawy wstrząsu anafilaktycznego to: gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszona akcja serca, blada skóra, utrata przytomności, drgawki, wystąpienie pokrzywki na skórze, * niekontrolowane oddawanie moczu. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe (stan zagrożenia życia).

Najbardziej przydatne produkty łagodzące objawy alergii
Najbardziej przydatne produkty łagodzące objawy alergii [9 zdjęć]

Jeśli objawy alergii sprawiają, że pocierasz oczy, krople mogą pomóc. Łagodzą one stany zapalne, swędzenie,

zobacz galerię

3. Inne symptomy alergii

Łagodne objawy alergii pokarmowej to z kolei: wzdęcia, wymioty, biegunka, ból brzucha. W przypadku dzieci najczęściej rozpoznawana jest alergia na mleko (dokładniej na białko mleka krowiego). Objawy alergii pokarmowej u dzieci powyżej 3. roku życia są następujące: zmęczenie, obrzęknięte lub podkrążone oczy, uczucie lub objawy zatkania nosa, wycieranie nosa ręką z powodu stałego wycieku wydzieliny śluzowej, obecność poprzecznej zmarszczki na nosie, obłożony język, różne nawyki mimowolne (tiki, grymasy twarzy, dłubanie w nosie, pocieranie go, chrząkanie, przetykanie – fukanie, chrapanie, obgryzanie paznokci), niedobór masy ciała. W przypadku alergii pokarmowej konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej.

Zobacz także:

4. Diagnoza alergii

Niezwykle ważny w chwili diagnozowania alergii jest szczegółowy wywiad lekarski. Specjalista pyta najczęściej, po zetknięciu z jakimi czynnikami drażniącymi pojawiały się objawy uczulenia. Zleca także wykonanie skórnych testów alergicznych lub badanie krwi na poziom przeciwciała specyficznego IgE. Podstawą leczenia alergii jest eliminacja czynnika alergizującego. Nie zawsze jest to możliwe, np. w przypadku alergii na pyłki roślin, dlatego specjalista może podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego. Sposób leczenia alergii uzależniony jest od stopnia nasilenia objawów oraz rodzaju alergii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.