Trwa ładowanie...

Uwaga na alergię!

Avatar placeholder
12.08.2014 15:13
Uwaga na alergię!
Uwaga na alergię!

Liczba osób, u których diagnozowana jest alergia rośnie z każdym rokiem, przy czym u wielu alergików rozpoznaje się nadwrażliwość na więcej niż jeden alergen. Powszechność występowania alergii sprawiła, że zjawisko to zostało stosunkowo dobrze poznane. Dzięki temu, mimo braku skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie osób dotkniętych problemem uczuleń, współczesna medycyna dysponuje sprawdzonymi sposobami na łagodzenie ich objawów.

spis treści

1. Najczęstsze objawy alergii

Symptomy uczulenia w dużej mierze zależą od rodzaju alergii. Reakcja alergiczna w przebiegu alergii wziewnej objawia się zwykle dolegliwościami w obrębie oczu i dróg oddechowych, takimi jak katar, kaszel, łzawienie z oczu i uczucie zatkanego nosa. Natomiast uczulenie na pokarm manifestuje się w jamie ustnej, żołądku i jelitach (ból brzucha, skurcze), choć może dać o sobie znać również w postaci wysypki skórnej lub objawów typowych dla astmy (kaszel, duszności itp).

Symptomy alergii mogą być łagodne (np. katar) lub nasilone (trudności z oddychaniem). W skrajnych przypadkach uczulenie może wywołać objawy stanowiące zagrożenie dla życia – mamy wówczas do czynienia z tak zwanym wstrząsem anafilaktycznym. Stan ten objawia się poważnymi trudnościami z oddychaniem i przełykaniem, ponadto powoduje obrzęk języka, ust i gardła, zawroty głowy lub utratę przytomności. Wstrząs anafilaktyczny pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut od styczności z alergenem (np. z orzechami ziemnymi), choć niektóre reakcje organizmu mogą być opóźnione nawet o cztery godziny.

2. Dlaczego katar w alergii pojawia się tak często?

Katar należy do najczęściej spotykanych objawów alergii – według danych statystycznych, alergiczny nieżyt nosa występuje aż u 25% Europejczyków, przy czym u co drugiej osoby pozostaje niezdiagnozowany. Dlaczego ta pozornie błaha, choć uciążliwa przypadłość jest tak powszechna? Wytłumaczeniem tego zjawiska może być fakt, iż wiele alergenów, czyli niegroźnych substancji, wywołujących objawy uczulenia, dostaje się do organizmu człowieka przez przewody nosowe. Gdy cząsteczki alergenów trafiają do nosa, aktywowane są dwa rodzaje komórek odpornościowych, mianowicie komórki tuczne oraz bazofile. Komórki te wytwarzają substancje o właściwościach zapalnych, takie jak histamina, które powodują gromadzenie się płynu w tkance nosa, wywołując tym samym uczucie zatkanego nosa, świąd nosa, kichanie oraz katar. W ciągu zaledwie kilku godzin substancje zapalne aktywują inne komórki stanu zapalnego, prowadząc do uporczywego utrzymywania się niepożądanych objawów alergii.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Alergiczny nieżyt nosa może towarzyszyć alergikowi przez cały rok lub w konkretnym okresie. Jeśli katar alergiczny nie opuszcza go przez wszystkie miesiące, jest zwykle wywoływany przez roztocza kurzu domowego, karaluchy, sierść zwierząt, pleśń i grzyby. Natomiast sezonowy nieżyt nosa ma zwykle swoje źródło w uczuleniu na pyłki roślin, traw, chwastów oraz zarodniki pleśni i grzybów.

3. Jak zwalczać katar alergiczny?

Mimo iż katar w przebiegu alergii nie należy do objawów zagrażających zdrowiu i życiu, bywa na tyle uciążliwy, że może utrudniać normalne funkcjonowanie. Z tego właśnie powodu nie należy go bagatelizować. Aby skutecznie złagodzić objawy nieżytu nosa, warto sięgnąć po sprawdzone środki obkurczające śluzówkę nosa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze