Trwa ładowanie...

Przewlekły nieżyt nosa

Przewlekły nieżyt nosa
Przewlekły nieżyt nosa

Przewlekły nieżyt nosa to długotrwały i obfity katar, któremu towarzyszy zatkany nos i osłabienie zmysłu powonienia. Wyróżnia się 5 rodzajów przewlekłego kataru: przerostowy przewlekły nieżyt nosa, przewlekły zanikowy nieżyt nosa, przewlekły cuchnący zanikowy nieżyt nosa, przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa i nieżyt atopowy.

spis treści

1. Profilaktyka przewlekłego nieżytu nosa

Przewlekły katar rozwija się na skutek ostrych, często występujących stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych, które wywołały bakterie i wirusy. Aby zapobiegać przewlekłemu nieżytowi nosa, należy zastosować leczenie chirurgiczne. W trakcie operacji usuwane są zmiany, które utrudniają zachowanie drożności jamy nosowej. Należy unikać kontaktów z chorymi osobami, które mogą stanowić źródło zakażenia na drodze kropelkowej albo powietrznej. Warto również wyeliminować czynniki drażniące – unikać środków chemicznych albo zakładać maski ochronne w czasie ich stosowania. Nierzadko, aby zapobiegać nawrotom dolegliwości, konieczna jest zmiana miejsca pracy. Dotyczy to głównie pracowników branży chemicznej.

Przewlekły nieżyt nosa można wyleczyć
Przewlekły nieżyt nosa można wyleczyć (123RF)

2. Objawy przewlekłego nieżytu nosa

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Symptomy przewlekłego kataru to:

• długotrwała, obfita śluzowa lub ropno-śluzowa wydzielina z nosa,

• zaleganie wydzieliny w nosie,

• obrzęk błony śluzowej nosa,

• zmniejszona drożność nosa,

• oddychanie przez usta,

• osłabienie jakości zmysłu węchu.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

3. Rodzaje przewlekłego nieżytu nosa

Przerostowy przewlekły nieżyt nosa cechuje się upośledzeniem drożności nosa, które występuje obustronnie. Dolegliwości tej towarzyszą polipy nosowe, które należy chirurgicznie usunąć. W przewlekłym zanikowym nieżycie nosa błona śluzowa staje się coraz cieńsza. Śluzówka jest wysuszona, a przewody nosowe szerokie, co jest rezultatem niedoboru wydzieliny. Skąpy wyciek kumuluje się w postaci strupów, których usuwanie prowadzi do krwawienia. Do objawów przewlekłego cuchnącego zanikowego nieżytu nosa należy również wysuszona śluzówka nosa oraz strupy wydzieliny na ścianach jamy nosa. Ponadto pojawia się odór, który jest wyczuwalny przez otoczenie. Przewlekły cuchnący zanikowy katar występuje głównie u kobiet.

Przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa to nazwa kilku odmian kataru. Chory na to schorzenie uskarża się na obfity i wodnisty wyciek z nosa, łzawienie oczu. Występują również napady kichania, które mogą trwać nawet do kilkunastu minut. Z przewlekłym naczynioruchowym katarem chory zmaga się nawet cały rok. Czynnik wywołujący ten rodzaj kataru to drastyczne zmiany temperatury. Z kolei nieżyt atopowy (inaczej nieżyt alergiczny) trwa sezonowo. Wywołują go alergeny (roztocza, pyłki roślin), które znajdują się w powietrzu.

Musisz to wiedzieć

4. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa

W przebiegu każdej z postaci przewlekłego nieżytu nosa zostaje zaburzony mechanizm usuwania zanieczyszczeń, które wraz z wdychanym powietrzem przedostają się do nosa. By temu zapobiec, musi zostać zachowany prawidłowy poziom wilgotności powietrza. Warto również usuwać strupy i zaschniętą wydzielinę z jamy nosowej. W terapii przewlekłej postaci nieżytu nosa stosuje się domowe sposoby na katar, które mają zapewnić utrzymanie drożności nosa. Można zatem płukać nos roztworem z wody i soli fizjologicznej w temperaturze 37 stopni Celsjusza albo stosować preparaty w postaci aerozolu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze