Alergiczny nieżyt nosa a zapalenie zatok
Nawet 25 procent Polaków może cierpieć na alergiczny nieżyt nosa. Pojawia się on zwłaszcza wiosną i latem, skutecznie uprzykrzając życie. Nieleczony może przekształcić się w zapalenie zatok przynosowych. Kiedy często zmagamy się z chorymi zatokami, powinniśmy wiedzieć, jak je leczyć, aby unikać powikłań.
1. Zatkany nos
Za zatkany nos odpowiadają najczęściej pyłki roślin, które zawierają alergeny. Przyczyną zatkanego nosa mogą być także drobnoustroje oraz zanieczyszczenie powietrza. Alergizujące pyłki roślin są niewidoczne dla oka. Są one przenoszone przez wiatr. U osób podatnych na alergię mogą powodować świąd nosa i oczu, katar, kichanie i niedrożność nosa. Alergie, które wywoływane są pyłkami roślin, występują sezonowo. Szczególnie uciążliwe są w słoneczne dni. Należy pamiętać, że częsty kontakt z substancją, która powoduje alergię, może stać się przyczyną przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.
2. Katar alergiczny
Zależnie od miejsca naszego zamieszkania jesteśmy narażeni na większe lub mniejsze szanse pojawienia się objawów nieżytu nosa. Jeśli mamy to szczęście i mieszkamy na ekologicznych terenach, wtedy alergia dokucza nam o 50 proc. rzadziej niż w dużych miastach, które najczęściej są zanieczyszczone. W wyniku alergii bardzo często pojawia się katar alergiczny. Przeprowadzone badania dowodzą, że najbardziej zanieczyszczonymi województwami są: dolnośląskie, śląskie, opolskie i kujawsko-pomorskie. Tam też pojawia się statystycznie najwięcej objawów alergii.
3. Co uczula wiosną?
Jeśli chcemy wiedzieć, jak leczyć zatoki, musimy poznać wroga, czyli alergeny. Na wiosnę za pojawienie się uczulenia mogą odpowiadać pyłki takich roślin jak:
• brzoza;
• leszczyna;
• olcha.
Wiatr przenosi pyłki tych roślin. Dlatego też bez problemu trafiają do błony śluzowej nosa, gdzie się osadzają. Alergia wywołana przez pyłki roślin pojawia się sezonowo, czyli wtedy, kiedy roślina powodująca alergie kwitnie. Warto wiedzieć, że stężenie pyłku roślin w powietrzu może być różne i zależy ono od pogody i temperatury. Znacznie korzystniejsza dla wszystkich zmagających się z alergiami jest deszczowa pogoda, gdyż w czasie deszczu powietrze nie zawiera pyłków, które mogą powodować alergie.
4. Wpływ alergii na zatoki przynosowe
Kichanie i katar są pierwszymi objawami zetknięcia się z substancją uczulającą. Kolejnym objawem jest pojawienie się obrzęku błony śluzowej nosa. Ten objaw odpowiada za zamknięcie ujść zatok. Warto wiedzieć, że im dłużej jesteśmy narażeni na kontakt z alergenem, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienie przerostu błony śluzowej. To z kolei może prowadzić do trwałego zwężenia lub nawet zablokowania ujścia zatok przynosowych. Kiedy między nosem a zatokami zablokowany zostanie swobodny przepływ powietrza, łatwiej może dojść do rozwoju infekcji zatok.
Musisz to wiedzieć
5. Jak radzić sobie z alergicznym nieżytem nosa?
Najważniejsze jest to, aby nie bagatelizować występujących objawów. Jeśli podejrzewamy, że dokucza nam alergiczny nieżyt nosa, powinniśmy udać się na konsultację do lekarza. Lekarz przeprowadzi diagnostykę i na podstawie wyników wdroży odpowiednie leczenie. Pozwoli ono na zatrzymanie rozwoju choroby i niedopuszczenie do pojawienia się powikłań.
Jeśli to możliwe, należy ograniczać kontakty z alergenem, który nas uczula. Jest to trudne szczególnie w okresie wiosennym, kiedy alergenów jest bardzo dużo. Wtedy profilaktycznie najlepiej zrezygnować ze spacerów w miejscach, w których występują rośliny, których pyłki mogą nas uczulać. Bardzo ważne jest regularne mycie rąk i twarzy, gdyż dzięki temu spłukujemy ziarna pyłków, które mogły osadzić się na skórze. Zalecane jest także przepłukiwanie nosa, który jak wiadomo odpowiada za filtrowanie powietrza. Do płukania nosa najlepiej użyć roztworów wody morskiej lub skorzystać z soli fizjologicznej. Kiedy wraz z alergią występuje zablokowanie drożności nosa, można użyć roztworów hipertonicznych. Roztwory te udrażniają nos i dzięki temu przywracają mu drożność.