Trwa ładowanie...

Uczulenie na kurz i roztocza

Uczulenie na kurz i roztocza
Uczulenie na kurz i roztocza

Alergia na kurz i roztocza towarzyszy choremu przez cały rok. Za jej rozwój odpowiedzialne są alergeny roztoczy. Jako objawy tego typu uczulenia wskazuje się m.in. katar, kaszel i napady kichania.

spis treści

1. Co to jest alergia na kurz?

Alergia na kurz to inaczej uczulenie na roztocza kurzu domowego. Należy ona do grupy najczęściej występujących uczuleń. Alergeny roztoczy zalicza się do czynników uczulających wziewnych – to znaczy, że dostają się one do dróg oddechowych człowieka wraz z wdychanym powietrzem. Mogą oddziaływać jak alergeny kontaktowe, które wywołują reakcje alergiczne na skórze.

Zobacz także:

2. Alergia na kurz – przyczyna astmy

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Uczulenie na kurz jest odpowiedzialne za występowanie niesezonowego alergicznego nieżytu nosa (ostrej i przewlekłej choroby alergicznej). W przebiegu dolegliwości chory może borykać się z powracającymi zapaleniami górnych dróg oddechowych. Objawy tego schorzenia najczęściej nasilają się wiosną, jesienią i zimą, co spowodowało, że uczulenie to jest nazywane alergią kaloryferową. Przewlekłe stany zapalne spowodowane przez alergię stanowią przyczynę astmy.

Objawy alergii na kurz bywają mylone z przeziębieniem
Objawy alergii na kurz bywają mylone z przeziębieniem

3. Alergia na kurz – objawy

Symptomy alergii na kurz są podobne do tych towarzyszących chorobie przeziębieniowej. Z tego względu uczulenie bywa mylone z przeziębieniem. Z objawami alergii na roztocza kurzu domowego chory zmaga się przez cały rok. Przybierają one na sile jesienią i zimą. Symptomy tego uczulenia są najbardziej uciążliwe w czasie porządków domowych i rano, tuż po przebudzeniu, ponieważ roztocza kurzu domowego najlepiej rozwijają się w łóżku. Wśród objawów alergii na roztocza kurzu domowego wskazuje się nieżyt nosa i napady kichania. Choremu może doskwierać wodnisty katar i świąd nosa. Ponadto obserwuje się u niego łzawienie oczu. Do symptomów należy również świszczący oddech i wrażenie duszności (czyli typowe objawy astmy). W przebiegu alergii mogą pojawić się skórne reakcje alergiczne, ponieważ alergeny roztoczy mogą działać jak czynniki uczulające kontaktowe. Wówczas u alergika stwierdza się pokrzywkę i obrzęk. Skóra jest zaczerwieniona, na jej powierzchni mogą pojawić się grudki. Ponadto chory boryka się ze świądem skóry.

Sposoby na spokojny sen alergika
Sposoby na spokojny sen alergika [8 zdjęć]

Objawy alergii są gorsze nocą i mogą zakłócić spokojny sen. Badania pokazują, że ¾ alergików budzi się

zobacz galerię

4. Objawy przewlekłej alergii na kurz

Alergia na kurz i roztocza ma charakter przewlekły. W przebiegu tego schorzenia może pojawić się również senność i uczucie zmęczenia. Ponadto jako pozostałe symptomy przewlekłego uczulenia na kurz wskazuje się problemy z koncentracją uwagi oraz dolegliwości bólowe głowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze