Trwa ładowanie...

Zapalenie oskrzeli a alergia

Avatar placeholder
14.10.2020 15:58
Zapalenie oskrzeli a alergia
Zapalenie oskrzeli a alergia

W przypadku alergii bardzo ważna jest obserwacja, ponieważ wcześniej zdiagnozowana pomoże dziecku lepiej funkcjonować. Pierwszymi objawami mogą być napady duszności czy kaszlu. Jednak potrzebna jest konsultacja lekarza alergologa, bo wymienione objawy to także cechy innych chorób układu oddechowego.

spis treści

1. Powody zapalenia oskrzeli

Czym są oskrzela? Są to przewody rurkowate, które łączą tchawicę z tkanką płucną. Stan zapalny może być spowodowany bakteriami, ale i wirusami. Najczęściej infekcja objawia się kaszlem, który spowodowany jest dodatkowym śluzem. Tego rodzaju choroby są częste u małych dzieci i mogą objawiać się kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny, gorączką, ogólnym osłabieniem. Inne przyczyny:

  • nieprawidłowo działający układ odpornościowy osłabiony wirusami i innymi związkami chemicznymi,
  • zaburzenia działania nabłonka oskrzeli, układu hormonalnego czy układu nerwowego,
  • działanie alergenu powodujący zapalenie oskrzeli.
Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Zobacz także:

Jak się objawia zapalenie oskrzeli wywołane alergią? Najczęściej jest to suchy lub wilgotny kaszel, zaburzona funkcja oddychania. W takim schorzeniu bardzo rzadko pojawia się alergia, a stan pacjenta oceniany jest na dobry.

Przy większym nasileniu alergenu może dojść do zapalenia oskrzeli
Przy większym nasileniu alergenu może dojść do zapalenia oskrzeli

2. Zapalenie oskrzeli u dzieci wywołane alergią

Przy większym nasileniu alergenu może pojawić się nie tylko nieżyt nosa, ale także gorączka, swędzenie oczy czy kaszel. Lekarz w trakcie badania może też zauważyć obrzęk gardła i zaczerwienieni śluzówki. Dziecko powinno być również osłuchane w okolicach płuc. W przypadku zapalenia płuc nie jest efektywne leczenie antybiotykami. Niektórzy specjaliści twierdzą, że konkretne rodzaje pokarmów mogą wywoływać lub zaostrzać alergię.

3. Jak leczyć stan alergiczny?

Dziecko alergiczne powinno być pod stałą opieką lekarza alergologa. Terapia i leczenie farmakologiczne powinno być dobrane do rodzaju alergii, ponieważ na dany alergen może działać tylko syrop na alergię, a inna alergia będzie wymagała podania leku sterydowego czy wziewnego. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta przy alergii pokarmowej i usunięcie z otoczenia wszystkiego, co może być przyczyną alergii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze