Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać alergii?

 Agnieszka Gotówka
14.10.2020 15:54
Jak zapobiegać alergii?
Jak zapobiegać alergii? (123rf)

By zapobiec rozwojowi alergii u dzieci, konieczne jest zdrowe odżywianie się w czasie ciąży oraz jak najdłuższe karmienie piersią noworodka i niemowlęcia. Najnowsze zalecenia mówią o karmieniu mlekiem matki do ukończenia przez dziecko 2. roku życia.

spis treści

1. Alergia a karmienie piersią

W mleku matki znajdują się wszystkie najcenniejsze składniki, jakie dziecko może otrzymać. Działa ono niczym antybiotyk i szczepionka – maluch, pijąc mleko z piersi, otrzymuje przeciwciała matki. Chronią one nie tylko przed atakiem wirusów, ale też alergenów.
Do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca powinno być ono karmione wyłącznie piersią. Dopiero w drugim półroczu życia można powoli myśleć o rozszerzaniu diety niemowlęcia. W tym celu podaje się dziecku pojedynczy produkt (zaczynając od warzyw), który serwujemy mu przez kilka kolejnych dni, by sprawdzić, czy nie wywoła on reakcji uczuleniowej.

Dietę niemowlęcia trzeba rozszerzać ostrożnie
Dietę niemowlęcia trzeba rozszerzać ostrożnie
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Z dużą dozą ostrożności powinno podchodzić się do podawania maluchowi owoców egzotycznych. Wcześniej należy je dokładnie umyć, najlepiej pod bieżącą wodą, szorując owoc szczoteczką. Alergię może bowiem wywołać nie sam owoc, ale substancje chemiczne, którymi się je pokrywa, by przetrwały transport.

Zobacz także:

Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo karmienia piersią u dziecka pojawiają się objawy alergii pokarmowej. Należą do nich: kolka, sapka, zapalenie ucha środkowego, katar, zapalenie oskrzeli, wymioty, ulewanie, * biegunka, zaparcia. Jeśli jednak wystąpią te objawy, nie warto przerywać karmienia piersią. Matka powinna jedynie wykluczyć na co najmniej dwa tygodnie potencjalny alergen (np. mleko) z diety, by przekonać się, czy objawy uczulenia znikną.

2. Alergia u dziecka - rady

W przypadku małych dzieci skórne testy alergiczne nie są miarodajne i mogą nie dawać faktycznego obrazu sytuacji (nie wskazują zatem substancji uczulających). Warto wiedzieć, że zbyt szybkie włączanie mleka do diety dziecka (koziego, krowiego) może skutkować pojawieniem się alergii pokarmowej. Podobnie jest z produktami stałymi zbyt szybko serwowanymi dziecku. Mleko matki do 6. miesiąca życia dziecka w zupełności wystarczy. Dostarczy niemowlęciu wszystkich potrzebnych do jego rozwoju składników odżywczych. Jeśli pojawią się problemy z karmieniem piersią, nie warto się poddawać czy ulegać namowom bliskich o zastąpieniu mleka naturalnego tym modyfikowanym. Pomocą służyć może choćby doradca laktacyjny, który udziela bezpłatnych porad w większości polskich szpitali z oddziałami położniczymi. U dziecka pojawić się również może alergia na roztocza. Ich rozwojowi trudno zapobiec, ale regularne sprzątanie pomoże choćby w ich częściowej eliminacji ze środowiska dziecka. Pamiętać należy o trzepaniu dywanów, częstej zmianie pościeli, wietrzeniu pomieszczeń oraz regularnym czyszczeniu materaca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze