Ulewanie u noworodka
Ulewanie u noworodka to proces, który bardzo często spotyka niemowlęta. Choć wywołuje niepokój, nie należy przy nim panikować. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszać ulewanie lub je wyeliminować. Młode mamy zastanawiają się, dlaczego ich dziecko zwraca niedawno co wypite mleko. Objaw ten sprawia, że martwią się one, że maleństwo jest nadal głodne lub ma problemy z brzuszkiem. Tymczasem statystyki ukazują, że ulewa praktycznie co drugie dziecko i jest to naturalne zjawisko.
1. Ulewanie u noworodka - przyczyny
Przyczyną ulewania u noworodka jest dopiero co wypity pokarm, który ulewa się, bo noworodek ma osłabiony zwieracz przełyku. Taki niedorozwój występuje u prawie wszystkich maleństw. Stan ten trwa do czwartego miesiąca życia. Warto dodać, że ulany pokarm nie różni się niczym od tego, który dziecko wypiło. Dzieje się tak, gdy pokarm dochodzi do przełyku, gdy zaś dotrze do żołądka będzie przypominał zważone mleko, a zapach będzie niemiły, przypominający kwaśne mleko.
Przyczyną ulewania się pokarmu u noworodka może być również przejedzenie dziecka, czyli pokarm po prostu nie mieści się w maleńkim żołądku i zostaje usunięty. Kolejną przyczyną takiego zachowania może być połknięte powietrze wraz z jedzeniem. W tym przypadku, w przeciwieństwie do kolek, dziecko nie odczuwa bólu, ale zwrócona treść nie wygląda i nie pachnie za ładnie, przez co drażni skórę maleństwa. Matka, która najczęściej przebywa z dzieckiem i zauważa takie objawy, jak kwaśny zapach z ust, brak apetytu oraz częste odbijanie się po karmieniu, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli objawy te powtarzają się za każdym razem po posiłku, ponieważ mogą one doprowadzić to poważniejszych komplikacji. Na szczęście większość problemów tego typu samo mija kiedy dziecko zaczyna spożywać gęstsze pokarmy oraz siada. W bardzo nielicznych przypadkach, kiedy objawy nie mijają, konieczne jest bardziej skomplikowane leczenie.
Dzieci, które są karmione butelką bardzo często piją szybko i łapczywie. Oznacza to, że połknięte powietrze wraca razem z pokarmem, który się ulewa lub może krążyć w jelitach i wówczas następuje dużo gorsza kolka.
2. Ulewanie u noworodka - wskazówki
Aby pomóc noworodkowi podczas karmienia i zminimalizować proces ulewania się u noworodka, należy zastosować kilka wskazówek. Po pierwsze, należy zadbać o to, by dziecko dobrze trzymało pierś czy butelkę podczas ssania, wówczas nie będzie łykać powietrza. Po drugie, przy karmieniu butelką należy dziecko trzymać pionowo, a otwory w smoczku nie mogą być za małe ani za duże. Po trzecie, butelkę należy tak trzymać, aby smoczek był cały wypełniony mlekiem. Po czwarte, nie należy przystawiać piersi ani butelki, jeśli dziecko płacze, najpierw należy je uspokoić.
Musisz to wiedzieć
- Skuteczne sposoby na najczęstsze brzuszkowe dolegliwości - ulewanie (infografika)
- Ulewanie u niemowlaka - poznaj sprawdzone sposoby aby poradzić sobie z problemem
- Jak poradzić sobie z częstym ulewaniem?
Po karmieniu natomiast należy trzymać noworodka w pozycji pionowej tak, aby odbiło mu się powietrze, które połknął. Dziecko układamy najlepiej pod kątem 30 stopni bądź na brzuchu lub lewym boku. Zaraz po jedzeniu nie należy kłaść maluszka na wznak, ponieważ może zakrztusić się pokarmem. Ciekawostką jest fakt, że u niektórych dzieci zaprzestanie ulewania może nastąpić dopiero po osiągnięciu pierwszego roku życia.