Kolka w ciąży
Kolka w ciąży daje objawy w postaci bólów brzucha, stąd przyszłe mamy często martwią się, czy przypadkiem ich ciąża nie jest zagrożona. Bóle kolkowe nie są fizjologicznymi bólami brzucha, które wynikają ze wzrostu macicy i rozciągania się jej wiązadeł. Kolka pojawia się jako ból brzucha niezwiązany z ciążą i wymaga konsultacji lekarskiej. Za kolkę w ciąży mogą odpowiadać: zbyt intensywny wysiłek fizyczny, zaburzenia jelitowe czy problemy z nerkami. Dwa główne rodzaje kolki w ciąży to kolka nerkowa oraz kolka jelitowa. Czym charakteryzuje się każda z nich?
1. Kolka nerkowa w ciąży
Jedną z najczęstszych przyczyn kolki nerkowej są kamienie znajdujące się w drogach moczowych. Jednak nie tworzą się one w czasie ciąży, a przed jej rozpoczęciem. Często na początku można być nieświadomym ich istnienia, ponieważ są stosunkowo nieduże i znajdują się w miedniczce. Dolegliwości bólowe towarzyszą dopiero przesuwaniu się kamieni do moczowodu. Kolka nerkowa wiąże się z silnym bólem okolicy lędźwiowej, który może promieniować ku przodowi w dół brzucha, aż do spojenia łonowego lub pachwin. Promieniujące do pachwin bóle pojawiają się po lewej i prawej stronie podbrzusza. Mają one charakter nawrotowy i są szczególnie mocne w momencie podjęcia próby oddania moczu. Mogą trwać kilka godzin lub cyklicznie osłabiać się i wznawiać. Objawom kolki nerkowej mogą towarzyszyć: wymioty, parcie na mocz, nudności, wzdęcia, dreszcze. Kolkę spowodowaną kamicą nerkową diagnozuje się w ciąży wyłącznie przez badanie USG jamy brzucha.
Przy silnych bólach kolki nerkowej kobietom ciężarnym podaje się łagodne leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz zaleca się picie dużej ilości płynów – do trzech-czterech litrów dziennie. Chodzi o to, by ułatwić przejście kamieni do pęcherza moczowego, skąd będą mogły zostać wydalone z moczem. W doraźnej walce z kolką nerkową pomocne są ciepłe okłady stosowane na miejsca najsilniejszego bólu. Jeśli kolka ma bardzo silny przebieg i współwystępuje z gorączką oraz niemożnością oddawania moczu, ciężarnej zakłada się tymczasowo cewnik. Gdy takie postępowanie nie przynosi efektu, po porodzie planuje się operację. Niekiedy kobiety ciężarne, które nie cierpią z powodu kamicy nerkowej, mogą doświadczać objawów kolki. Sytuacja ta spowodowana jest uciskiem macicy na prawy moczowód, co powoduje zastój moczu. Nieleczona kamica nerkowa może być przyczyną zakażenia dróg rodnych, a co za tym idzie – odmiedniczkowego zapalenia nerek. Schorzenie to z kolei zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.
2. Kolka jelitowa w ciąży
Kolka jelitowa wynika z zaburzeń układu pokarmowego i czasami również z niewłaściwej diety w ciąży. Kłucia w brzuchu mają charakter silnych, nasilających się falowo i ustępujących po jakimś czasie bólów. Często bóle kolkowe brzucha znikają samoistnie albo wtedy, gdy kobieta porusza się – chodzi, spaceruje, lekko kręci biodrami. Za kolkę jelitową w ciąży odpowiadają często zaparcia i zatrzymane w jelitach gazy. Kolka jelitowa zwykle objawia się jako kłucie w dole brzucha lub w jednym boku – najczęściej z lewej strony. Ostry ból w jamie brzusznej miewa jednak zmienne umiejscowienie, w zależności od tego, który odcinek jelita ulega patologicznym skurczom. W silnych bólach kolkowych pomagają łagodne leki rozkurczowe, ale należy je brać zawsze po konsultacji z lekarzem i tylko w ustalonej dawce. Nie wolno samodzielnie zażywać leków w ciąży, ponieważ mogą być niebezpieczne dla rozwoju płodu lub źle wpływać na przebieg ciąży.
Czasami ból kolkowy jest tak dokuczliwy, że kobieta nie może się przekręcić z boku na bok ani kichnąć. Lekkie masowanie brzucha lub gimnastyka w ciąży pomagają uwolnić gazy i złagodzić objawy kolki. Aby jelita pracowały sprawnie i bez zarzutu, postaw na umiarkowaną dawkę ruchu i na dietę bogatą w błonnik. Wyeliminuj z menu ostre przyprawy, potrawy wzdymające (kapusta, kalafior, brukselka, groch, bób itp.), napoje gazowane. Leżenie na łóżku sprzyja zaleganiu pokarmu w jelitach i utrudnia perystaltykę, stąd gazy i bolesne wzdęcia brzucha. Napady kolki jelitowej możesz łagodzić piciem herbatki z kopru włoskiego, która pomaga usunąć zalegające w jelitach powietrze. Kolka u kobiet w ciąży pojawia się czasami po zbyt dużym wysiłku fizycznym, np. po zbyt szybkim chodzeniu, które powoduje zmęczenie i zadyszkę. W ciąży nie przesadzaj zatem z wysiłkiem i zwolnij tempo. Co za dużo, to niezdrowo – dla ciebie i twojego dziecka. Pamiętaj, że najważniejszy jest w ciąży rozsądek.